RUGBY UNION
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
CENTRAL NORTH
Round 14
First grade
Inverell Highlanders 40 (Tries: T. Scotton (2), H. Barnett, T. Bucknell, W. Archer, S. Houston Conversions: L. Muir (5)) def Narrabri Blue Boars (Tries: W. Mcdonnell (2) Conversions: T. Knight (2))
Pirates 50 (Tries: T. Maslen (3), T. Collins, J. Kitchener-waters, R. Witherdin, C. Starr, S. Collett Conversions: B. Rixon (5)) def Walcha Rams 12 (Tries: S. Kamoto, C. Keen Conversions: L. Clarke)
Scone Brumbies 0 Bye
Gunnedah Red Devils 28 (Tries: I. Navatu, E. Sufia, S. Latham, C. Mitchell Conversions: J. Perrett (4)) def Moree Bulls 27 (Tries: S. Nadruku, D. Woods, A. Ravuvu, L. Smith Conversions: J. Spain (2) Penalty Goals: J. Spain)
Quirindi Lions 0 Bye
Second Grade
Inverell Highlanders 28 def Narrabri Blue Boars 0
Pirates 28 def Walcha Rams 0
Scone Brumbies 0 Bye
Quirindi Lions 39 (Tries: E. Nankivell, A. Knight, S. Avard, H. Morrow (2), H. Gavin, N. Hooley Conversions: R. Beresford (2)) def Barraba/Gwydir 15 (Tries: A. Crouch (2) Conversions: H. Preston Penalty Goals: A. Abra)
Moree Bulls 26 (Tries: J. Budd, B. Fernance, S. Robson, A. Roberts Conversions: B. Legg (3)) def Gunnedah Red Devils 24 (Tries: J. Bridge, A. Harris (2), L. Stewart Conversions: J. Mckay (2))
Read more: Live scores: footy action in real time
Central North Women's 10s
Barraba/Gwydir 53 (Tries: A. Johnson (2), A. Middlemiss, E. Kelso, N. Phillpott (2), K. Newell, K. Sweeney, K. Gillogly Conversions: J. Hall (4)) def Quirindi Lions 0
Pirates 97 (Tries: E. Maslen, T. Kerr (3), S. Partridge (2), T. Gavin, S. Barr (4), P. Mcloughlin, J. Cooper (2), N. Robinson Conversions: E. Maslen (6), P. Mcloughlin (4), L. Reardon) def Scone Brumbies 0
Narrabri Blue Boars 0 Bye
Gunnedah Red Devils 0 Bye
NEW ENGLAND
Round 12
First grade
Armidale Blues 41 (Tries: T. Morgan, J. Grant, L. Donnelly, M. Pennefather, P. Cumming, L. Meatheringham Conversions: L. Donnelly (4) Penalty Goals: L. Donnelly) def Tamworth 12 (Tries: B. Humphries (2) Conversions: C. Robinson)
Albies 38 (Tries: S. Greer, N. Corderoy, L. Elworthy, B. Paterson, B. Donohoe, H. Lane Conversions: W. Gordon (4)) def Baa Baas 17 (Tries: J. Clark (2), J. Smith Conversions: J. Smith)
Second grade
Albies 28 def Baa Baas 0 (Forfeit)
Tamworth 33 (Tries: C. Lang, B. Coombes, B. Hartin Conversions: L. Allan (3) Penalty Goals: L. Allan (4)) def Armidale Blues 7 (Tries: C. Norrie Conversions: F. Strong)
Glen Innes 23 (Tries: A. Grieve, T. Adamson, B. Pedlow Conversions: S. Evans Penalty Goals: S. Evans, B. Pedlow) def Robb 12 (Tries: F. Weston, A. Dougherty Conversions: D. Mims)
Third grade
Albies 27 (Tries: G. Addis, J. Fordham, C. Mcneill, O. Black, H. Kensit Conversions: E. Kruger) def Armidale Blues 19 (Tries: F. Strong, H. Starr, T. Haenga Conversions: J. Dent (2))
Albies 47 (Tries: P. Wheeler, C. Bible, J. Bowrey, T. Muller (2), W. Markey, O. Murphy Conversions: R. Carroll (4), R. Webster, W. Markey) def Baa Baas 12 (Tries: T. Kite, T. Waters Conversions: A. Strong)
Tenterfield 19 (Tries: M. Swift, B. Miller, J. Murphy Conversions: A. Holiss (2)) def Robb 3rd Grade 0
Women's 10s
Glen Innes 73 (Tries: A. Tunamena (2), M. Fryer (3), S. Byrne (2), C. Archibald, L. Lavea, L. Clarke (2), S. Speedy (2) Conversions: A. Tunamena (4)) def Robb 5 (Tries: L. Cannane)
Tamworth 55 (Tries: A. Bridge (2), T. Nicholls (2), T. Clough (2), B. Andren (2), E. Hannaford Conversions: A. Bridge (3), T. Clough (2)) def Armidale Blues 17 (Tries: P. Anderson (3) Conversions: P. Anderson)
Albies 31 (Tries: B. Madigan, G. Thomas (3), C. Harpley Conversions: C. Harpley, G. Thomas (2)) def Baa Baas 21 (Tries: S. Gordon-briggs, B. Ohalloran, H. O'halloran Conversions: S. Gordon-briggs (3))
RUGBY LEAGUE
GROUP 4
Round 14
KOOTINGAL-MOONBI v NORTH TAMWORTH
Kootingal Recreation Reserve.
First Grade: NORTH TAMWORTH 28 (Josh Schmiedel 2, Jeremy York, Tevita Cegunaivalu, Ethan Collins tries, Mitch Sheridan 4gls) d KOOTINGAL-MOONBI 16 (Jack Anderson, Liam Hatch, Nick Zahra tries, Sam Taylor 2gls) G4 B&F: 3 Scott Blanch (NT), 2 Jackson Brookman (K), 1 Kobe Bone (NT).
Reserve Grade: NORTH TAMWORTH 28 (Daniel Semms 2, Kenny Gardner 2, Stephan Graham, Logan Burkett tries, Luke Fisher 2gls) d KOOTINGAL-MOONBI 20 (Benny O'Leary, Jesse O'Leary, Luke Bonnell, Josh Osborne tries, Benny O'Leary 2gls) G4 B&F: 3 Stephan Graham (NT), 2 Luke Bonnell (K), 1 Lachlan Etheridge (NT).
Under-18: FARRER NORTH TAMWORTH 52 (Jai Tanna 3, Noah Hooley, Will Kelly, Will Milsom, Coben Battle, Sebastian Sykes, Joe Bartlett, Jordan Whillock tries, Coben Battle 3, Jack Hatton, Noah Hooley, Callum Cocking gls) d KOOTINGAL-MOONBI 8 (Jack Skewes 2 tries) G4 B&F: 3 Noah Hooley (FNT), 2 Malaki Landsborough (K), 1 Jack Skewes (K).
Ladies League Tag: NORTH TAMWORTH 20 (Steph Halpin 2, Leica Le Brocq, Dhalara Knox tries, Tyla Endemi, Amy Barraclough gls) d KOOTINGAL-MOONBI 4 (Kiara Briggs try). G4 B&F: 3 Bree-Anna Poetschka (NT), Maddi Roach (K), 1 Dhalara Knox (NT).
BOGGABRI v MANILLA
Jubilee Oval, Boggabri.
First Grade: BOGGABRI 54 (Robert Doolan 3, Matthew Adendano 2, Rohan Keeler, Ashley White, Nicholas Lyons, Rhyce Kliendienst tries, Doolan 7gls) d MANILLA 28 (Mcyke Tucknott 3, Reece Dixon, Caleb Bergan tries, Mitch Doring 4gls) G4 B&F: 3 Nick Millar (B), 2 Beau Harry (M), 1 Robert Dooolan (B).
Reserve Grade: MANILLA 52 (Nick Martin 2, Billy Nean, Malaki Johnson, Jarrad Johnson, Timmy Gordon, Mckye Tucknott, Caleb Bergan, Scott Berry tries, Zahn Chisholm 5, Jai Cain 3gls) d BOGGABRI 22 (Raymond Stahn, Christopher Smith, Kurt Bassett, Nathan Harvey, David Toomey, Kevin Stark-Eslip tries, Rodney Lamb gl) G4 B&F: 3 Jai Can (M), 2 Nicholas Hobden (B), 1 Nick Martin (M).
Ladies League Tag: BOGGABRI 12 (Mia Stewart, Isabelle Byrne, Clare Mead tries) d MANILLA 6 (Kim Flett try, Joan O'Leary gl) G4 B&F: 3 Ashlee Haire (B), 2 Tarniece Berry (M), 1 Molly Dawson (B).
Sunday
DUNGOWAN v GUNNEDAH
Dungowan Recreation Reserve.
First Grade: DUNGOWAN 30 (Tevita Peceli 2, Shaun Ferguson, Toby Taggart, Ethan Antzakles tries, Trent Taylor 3, Brett Jarrett 2gls) d GUNNEDAH 16 (Paul Sharpley, Dylan O'Brien, Liam Ireland tries, Dylan O'Brien 2gls) G4 B&F: Ethan Antzakles (D), 2 Tevita Peceli (D), 1 Aidan Davis (G).
Reserve Grade: DUNGOWAN 22 (Kurt Barton, Dale Wood, Fletcher Wells, Clint Ridley tries, Brodie Heron 3gls) d GUNNEDAH 20 (Suli Quenalwe, Kiah McDonald, Will Patterson, Dylan Smith tries, Patterson 2gls) G4 B&F: Dale Wood (D), 2 Will Patterson (G), 1 Kurt Barton (D).
Under-18: GUNNEDAH 42 (Max Turner 2, Cameron Byrnes 2, Zack Doring, Ethan Kelly, Aidan King, Brad Fuller tries, Doring 5gls) d DUNGOWAN 28 (John O'Leary-Doyle 2, Bailey Wills, Levi Davis, Reave Maclean tries, Braydon Allen 4gls) G4 B&F: 3 Max Turner (G), 2 John O'Leary-Doyle (D), 1 Zack Doring (G).
Ladies League Tag: DUNGOWAN 22 (Brianna Trickett 2, Phoebe Porter, Karen Porter tries, Emma Carrigan 3gls) d GUNNEDAH 12 (Daisy White, Dakota Durrant, Zoe Eather tries) G4 B&F: 3 Phoebe Porter (D), 2 Nautica Eather (G), 1 Karen Porter (D).
MOREE v NARRABRI
Boughton Oval, Moree.
First Grade: MOREE 38 (Joe Wade 2, Jason Saunders 2, Ben Williams, Michael Watton, Thomas Ryan tries, Adrian Smith 5gls) d NARRABRI 26 (Rob Condron 4, Todd Nichols tries, Travis Small 3gls) G4 B&F: Aaron Robinson (M), 2 Jeff Harvey , 1 Chad Banks (M).
Reserve Grade: MOREE 18 (Jake Tighe, Conor Ryan, Charlie Shearer, Wyatt Roberts tries, Roberts gl) d NARRABRI 4 (David Annis-Brown try) G4 B&F: 3 Jason Humphries (M), 2 Nick Willoughby (Nar), 1 Shannon Hippi (M).
Ladies League Tag: MOREE 30 (Sheldyn Briggs 2, Shakaya Williams 2, Shai-Lee Smith tries, Lena Smith 6gls) d NARRABRI 6 (Tashanny Clark try, Amelie McCauley gl) G4 B&F: 3 Shai-Lee Smith (M), 2 Taylah Fogarty (Narr), 1 Kiyalee Duncan (M).
ROUND 15
Saturday, July 30 - North Tamworth v Dungowan (Jack Woolaston Oval, North Tamworth), Kootingal v Werris Creek (Kootingal Recreation Reserve).
Sunday, July 31 - Gunnedah v Moree (Kitchener Park, Gunnedah), Narrabri v Manilla (Collins Park, Narrabri).
AFL
NORTH WEST
Round 12
Senior Men
Swans 12.7 (79) d Saints 9.14 (68)
Senior Women
Saints 9.4 (58) d Swans 5.12 (42)
Bulldogs 12.17 (89) d Nomads 2.3 (15)
Our journalists work hard to provide local, up-to-date news to the community. This is how you can continue to access our trusted content:
- Bookmark northerndailyleader.com.au
- Make sure you are signed up for our breaking and regular headlines newsletters
- Follow us on Twitter
- Follow us on Instagram
- Follow us on Google News
- FacebookTwitterWhatsappEmail