CENTRAL NORTH RUGBY
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Round 2
First grade
Narrabri 42 (Tries: W. Mcdonnell, F. Johnson, T. Keys, J. Albert, T. Nolan, H. Nolan, D. Kahl, J. Baker Conversions: T. Keys) d Scone 0
Moree 40 (Tries: J. Walker (3), W. Rudland, A. Ravuvu, Conversions: M. Adams (3) Penalty Goals: M. Adams (3)) d Pirates 19 (Tries: N. McCrohon, F. Bowyer, J. Ranuve Conversions: S. Trappel (2))
Quirindi 30 (Tries: C. Gulliver, D. Calavassy, T. Fuller, B. Nankivell Conversions: C. Gulliver (2) Penalty Goals: C. Gulliver (2)) d Walcha 20 (Tries: S. Lomax, E. Churchill, T. Marshall, W. Davidson)
Second grade
Gunnedah 10 (Tries: T. Mcdermott (2)) d Barraba/Gwydir 3 (Penalty Goals: J. Rafter)
Narrabri 58 (Tries: A. Pay (2), J. Baker (5), S. Haire, N. Anderson, J. Maunder Conversions: A. Pay (5) Penalty Goals: A. Pay) d Scone 0
Quirindi 62 (Tries: R. Hayward, J. Barnett, B. Fechner (2), L. Bradfield , H. Gavin (2), B. Swain (2), A. Anderson Conversions: B. Swain (6)) d Walcha 7 (Tries: A. Lawrence Conversions: J. Tisdell)
Moree Bulls 22 (Tries: J. Adams, J. Fernance, W. Burey, N. Porter Conversions: N. Porter) drew with Pirates 22 (Tries: A. Wynne (2), L. Ratubuli Conversions: A. Turner (2) Penalty Goals: A. Turner)
Women's 10's
Pirates 75 (Tries: S. Partridge (4), T. Gavin (2), T. Kerr (2), R. Ferguson, E. Maslen, M. O'sullivan, A. Colless (2) Conversions: T. Gavin (3), T. Kerr, M. O'Sullivan) d Quirindi 12 (Tries: L. Quigley, P. Anderson Conversions: P. Anderson)
Gunnedah 46 (Tries: K. Mills, H. Crisp (2), K. Odonnell (3), L. Bottrell, P. Lawrence Conversions: S. Webster, P. Lawrence, K. Odonnell)d Barraba/Gwydir 5 (Tries: A. Cox)
Narrabri 58 (Tries: S. Mcfarland, M. Harvey, B. Mckinnon, T. Gale (2), T. Woodward (2), G. Cruckshank, K. Brown (2) Conversions: K. Brown, Z. Tomlinson, T. Woodward, T. Gale) d Scone 0
NEW ENGLAND RUGBY
Round 1
1st Grade
Albies 24 (Tries: B. Grant, L. Elworthy, B. Paterson (2) Conversions: B. Grant (2)) d Tamworth 1st Grade 0
Robb 35 (Tries: W. Archer (2), D. Mims, W. Green, M. Ryan Conversions: W. Green (2) Penalty Goals: W. Clemson, W. Green) d Armidale 15 (Tries: I. Ranger, P. Cumming, M. Paull) Def By
2nd Grade
Baa Baas 2nd Grade 27 (Tries: P. Taulanga (2), F. Leaupepe, M. Rasmussen Conversions: D. Booth, J. Smith Penalty Goals: J. Smith) d Glen Innes 5 (Tries: K. Fotu)
Robb 2nd Grade 14 (Tries: O. Bath, J. Hooper Conversions: M. Ryan (2)) d Armidale 3 (Penalty Goals: F. Thomas)
Albies V Tamworth match deferred.
3rd Grade
Tenterfield 38 (Tries: Team (3), J. Cusack, T. Benton, J. Murphy Conversions: Team (2), J. Cusack (2)) d Baa Baas 10 (Tries: P. Taulanga, A. Brown)
Armidale Blues 25 (Tries: J. Dent, S. Rhodes-swain, B. Gye, A. Chalker Conversions: J. Dent Penalty Goals: J. Dent) d Robb 12 (Tries: T. Vaughn, P. Hanson Conversions: J. Payne)
Albies 3 V Albies 4 match deferred.
Women's 10's
Armidale 28 d Robb 10's 0 (Forfeit)
Albies 42 (Penalty Tries: 1 Tries: T. Morgan (3), H. O'connor, C. Harpley Conversions: C. Harpley (5)) d Tamworth 29 (Tries: A. Bridge (2), F. Davidson, E. Hannaford, B. Andren Conversions: E. Hannaford, B. Andren)
Baa Baas 49 (Tries: S. Boney, B. Ohalloran (3), E. Dickson, H. O'halloran, S. Gordon-Briggs (3) Conversions: S. Boney, S. Gordon-Briggs) d Glen Innes 15 (Tries: A. Jackson, L. Clarke, B. Klingnsr)
RUGBY LEAGUE
GROUP 4
First grade:
The Roosters' season officially began at Kootingal on the afternoon of April 9. But in a way, it felt like it began at Manilla on Saturday afternoon as they beat Manilla 40-16.
GROUP 4 ROUND 2 RESULTS
MOREE v WERRIS CREEK
Boughton Oval, Moree
First Grade: MOREE 54 (Brenton Cochrane 2, Jason Saunders 2, Adrian Smith 2, Michael Watton, Brett Wright, Thomas Ryan, Jamie Sampson tries, Smith 7gls) d WERRIS CREEK 24 (Tyren Cloake, Nathaniel Slater, Michael Barrie, Harlee Millgate, Riley Leonard tries, Millgate 2gls) G4 B&F: 3 Luke Hetherington (M), 2 Adrian Smith (M), 1 Isaah Millgate (WC).
Reserve Grade: MOREE 64 (Jordan Binge 3, Shannon Hippi 2, Jeffrey Annis-Brown 2, Kaedyn Smith, David Annis-Brown, Layne Raveneau, Aaron Annis-Brown, Jake Tighe, Keanan Duncan tries, Colin Tighe 4, Hippi, Jake Tighe gls) d WERRIS CREEK 4 (Dylan Porter try). G4 B&F: 3 Colin Tighe (M), 2 Kaedyn Smith (M), 1 Dylan Porter (WC).
Ladies League Tag: MOREE 24 (Shakayla Williams 2, Abbie Kent, Shanika Hippi tries, Lena Smith 3, Williams gls) d WERRIS CREEK 18 (Anna Smith 2, Jess Slade tries, Casey Hatch 3gls) G4 B&F: 3 Dayna Porter (WC), 2 Shakayla Williams (M), 1 Lena Smith (M).
BOGGABRI v DUNGOWAN
Jubilee Oval, Boggabri
First Grade: BOGGABRI 44 (Isaiah Adams 2, Didymus Blankett 2, Seksitino Penisoni, Robert Doolan, Liam Doyle, Matthew Avendano, Cameron Kerr tries, Doolan 4gls) d DUNGOWAN 24 (Bradley Brooks 2, Tevita Peceli 2, Kieran Croft tries, Trent Taylor 2gls) G4 B&F: 3 Isaiah Adams (B), 2 Matt Gillham (B), 1 Brett Jarrett (B).
Reserve Grade: DUNGOWAN 34 (Zane Woods 2, Liam Wolfe, Dale Wood, Kurt Barton tries, Patrick Strong 5gls) d BOGGABRI 10 (Ashley White, Christopher Smith tries, Rodney Lamb gl) G4 B&F: 3 Dale Wood (D), 2 Pat Strong (D), 1 Chris Smith (B).
Ladies League Tag: DUNGOWAN 68 (Chloe Shanley 3, Ellie New 2, Phoebe Porter 2, Lizzy Thomas 2, Brianna Trickett, Emma Carrigan, Karen Porter tries, Emma Carrigan 5, Sarah Stackman 5gls) d BOGGABRI 0. G4 B&F: 3 Phoebe Porter (D), 2 Emma Carrigan (D), 1 Ashlyn Summers (B).
MANILLA v KOOTINGAL
Manilla Showground
First Grade: KOOTINGAL 40 (Liam Hatch 2, Kurt Hartmann 2, Ryley Mackay, Logan Howard, Jack Anderson tries, Sam Taylor 6gls) d MANILLA 16 (Dan Kaluza, Tom Flanders, Beau Harry tries, Liam Allan 2gls) G4 B&F: 3 Kurt Hartmann (K), 2 Liam Hatch (K), 1 Robert Morris (M).
Reserve Grade: MANILLA 24 (Brad Flanders, Billy Nean, Dan Kaluza, Jarrad Johnson, Nathan Webb tries, Zahn Chisholm 2gls) d KOOTINGAL 12 (Riley Reid, Robert O'Leary tries, Brendan O'Leary 2gls) G4 B&F: 3 Jamarley Jerrard (M), 2 Tim Rokasula (M), 1 Clarence Jones (K).
Ladies League Tag: KOOTINGAL 42 (Sarah Gill 2, Steph Fulwood 2, Lacey Walton 2, Rebekah Jenkins, Bromley Nankivell tries, Fullwood 5gls) d MANILLA 4 (Shauna Jerrard try) G4 B&F: 3 Rebekah Jenkins (K), 2 Kim Flett (M), 1 Sarah Gill (K).
NARRABRI v GUNNEDAH
Collins Park, Narrabri
First Grade: Being played Sunday.
Reserve Grade: Being played Sunday.
Ladies League Tag: Being played Sunday.