Saturday Scoreboard

AFL

AFL NORTH WEST

The Tamworth Swans’ fairytale run came to abrupt halt at the hands of defending premiers Gunnedah. The Bulldogs kicked 10 goals in the first quarter and finished with 30 as they thrashed the Swans. 

Inverell Saints were too good for the Tamworth Kangaroos in Tamworth taking the points 26-14.175 to 11-7.73. The Saints were also triumphant in the women’s clash 5-7.37 to 3-0.18.​

RUGBY UNION

CENTRAL NORTH

Round 5

Matt Hannay, Jamie Mitchell and Aisea Raitala pursed doubles as Gunnedah ran away with it in the second half to account for Quirindi 78-7.

Earlier in the day Pirates made it five from five with a 41-5 victory over Scone.

In the other first grade results Moree upset Walcha 32-30 and Narrabri defeated Barraba/Gwydir 54-20.

2nd Grade: Pirates 61 d Scone 0; Moree 56 d Walcha 21;  Narrabri 27 def Barraba/Gwydir 7, Gunnedah d Quirindi on forfeit

Under 19's: Farrer 31 d Gunnedah 13

Women's 7's: Game 1 – Pirates 38 d Scone 0; Game 2 – Pirates 22 d Scone 0

NEW ENGLAND RUGBY UNION

St Alberts v Tamworth: First grade - St Alberts 8 d Tamworth 7; Ladies – St Alberts 20 d Tamworth 10; Second grade – St Alberts 25 d Tamworth 20; Third grade – St Alberts 19 d Tamworth 10

Armidale v Robb:  First grade – Armidale 28 d Robb 20; Ladies: Game 1 – Armidale 24 d Robb 19, Game 2 – Robb 17 d Armidale 15; Second grade – Robb 23 d Armidale 19;Third grade – Armidale 31 d Robb 19; 

SOCCER

FFA CUP

Naran Singh kicked Demon Knights into the fifth round with a golden extra-time strike against Goonellabah FC.

Both sides were goalless through the 90 minutes forcing the game into extra-time.

Demon Knights now play Port United at 10am on Sunday morning.

Tamworth FC are however headed home after a 3-1 loss to Bangalow.

The two sides went into half-time with scores locked at 1-all, but two unanswered goals in the second half secured Bangalow a spot in the next round.

NORTHERN INLAND PREMIER LEAGUE

Oxley Vale Attunga prevailed over North Companions 2-1 in first grade, Luke Purcell and James Bailey finding the back of the net for the Mushies.

The Mushies also got up in reserve grade 2-nil.

CRUNCH: Roosters replacement Matthew Lillicrap and Magpies replacement Cohal Millgate get close up and personal at the Creek on Saturday.

CRUNCH: Roosters replacement Matthew Lillicrap and Magpies replacement Cohal Millgate get close up and personal at the Creek on Saturday.

RUGBY LEAGUE

GROUP 4 

ROUND 3

WERRIS CREEK v KOOTINGAL

David Taylor Park, Werris Creek

First grade: KOOTINGAL 28 (Ryan Martin 2, Sam Taylor, Nic Zahra, Jordan Sharpe tries, Taylor 4gls) d WERRIS CREEK 16 (Jermain Walford, Scott Berry, Beau Parry tries, Cody Tickle 2gls) NORTH WEST FARM MACHINERY AGCO B&F: 3 Thomas Brown (WC), 2 Brodie Sowter (K), 1 Sam Taylor (K).

Ladies League Tag: KOOTINGAL 36 (Aimee Diebold 2, Georgia Lansdown 2, Abi Dow, Mykenzie Semple, Amanda Hudson, Moesha Clarke tries, Jess Baker 2gls) d WERRIS CREEK 6 (Casey Hatch try and gl) NORTH WEST FARM MACHINERY AGCO B&F: 3 Aimee Diebold (K), 2 Anna Smith (WC), 1 Georgia Lansdown (K).

Under 18: BOGGABRI 22 (Bailey Lennox 2, William Devine, Issac Harris tries, Jonathon Crowe 3gls) d KOOTINGAL 16 (Joch Tomlinson 2, Kobi Etcell tries, Jonty Pettet 2gls) NORTH WEST FARM MACHINERY AGCO B&F: 3 Perris Louis-Smith (B), 2 Josh McLachlan (K), James Hogbin (B).

Reserve Grade:

Bendemeer 32 d Wee Waa 24

Ladies League Tag:

Bendemeer 42 d Wee waa 4