Today is Tuesday, January 21 and here's what you can look forward to.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
* Denotes free show
*6am Toyota Festival FM 106.1 – Toyota Fanzone
*7am Bill Davey’s Breakfast Show w/ walk-up artists – Tudor Hotel – Front Bar
7:45am Big Breaky Show w/ guest artists Snowy Robson, Bob & Gloria Sanderson, Barry Price plus walk-up – Red Cross Hall
7:45am Sam Smyth’s Bush Poets & Balladeers w/ Sam Smyth, Garry Lowe, Bill Kearns, Claire Reynolds, Emily Breckell-Smyth, Barry Ellem, Jeff Brown, Doug McIntyre, Bryen Willems – West Tamworth Sports & Bowlo
*8am Big Golden Guitar Tourist Centre opens – Goonoo Goonoo Rd
8am Bush Poets’ Breakfast hosted by Neil McArthur w/ Greg North, Glenny Palmer, Murray Hartin, Errol Gray, Kathie Priestly, Peter Capp, Marco Gliori and Neil McArthur – Longyard Hotel – Goonoo Goonoo Room
*8am Homestead Breakfast Poems ‘n’ Ballads w/ bush poet Graeme Johnson ‘The Rhymer From Ryde’ and balladeer Trent Holder – Balladeers Homestead – Salvation Army Centre – Auditorium
*8am Mt Franklin Kids Talent Quest – Wests – The Outback Room
*8am Pete Denahy Comedy and Bluegrass Breakfast – Wests Legends Lounge
*8:15am Toyota Festival FM 106.1 interview w/ Megan Cooper – Toyota Fanzone
8:30am CCMA 48th National Talent Quest – St Stephen’s Presbyterian Church
*8:30am Festival HQ opens – Ray Walsh House, Peel St
8:30am Jim Haynes Morning Variety Show w/ Jim Haynes, Darren Carr, Katelyn O’Donoghue and surprise guests – Wests’ Diggers – Showroom
*8:30am Michael the Living Poet Breakfast Show – Riverside Camp Grounds – Minor League Clubhouse
*8:30am Steve Passfield & Friends – Wests’ Diggers – Courtyard
*8:45am Toyota Festival FM 106.1 interview w/ Duncan Hill – Toyota Fanzone
9am ACMHOF opens – Brisbane St
9am Australian Line Dance Championships – Traditional Line Dance Day – Calrossy School – Auditorium
*9am Country Music School of Excellence – Courthouse Hotel – Rear Stage
9am Dean Perrett & Jeff Brown ‘Two Old Mates’ Show – Balladeers Homestead – Salvation Army Centre
*9am Evan Platschinda – Peel St – Outside Blowes
*9am Jim and Sandy – Tudor Hotel – Downstairs Back Bar
*9am Johanna Hemara – Peel St outside Grant Harvey Optometrist
*9am Loco Legends walk-up w/ Karen Thomsen, Steve Watson & Friends – Locomotive Hotel – Footpath
9am Mid Morning Country w/ guest artists Paul Seils, Keith & Margaret Broad, Rhonda & Rod Owens, Bob & Gloria Sanderson plus walk-ups – Red Cross Hall
*9am Slim Dusty Exhibition opens – Festival HQ
*9am TSA member spotlight on Kalesti Butler & Ben Ransom – HQ Stage – Peel St
9am Tamworth VIC and Walk A Country Mile Museum opens – Peel St
*9am The Hillbilly Goats – Tamworth Shoppingworld – opp. Woolworths
*9am Tom Maxwell – Peel St – Outside Blooms Chemist
*9am Toyota Festival FM 106.1 hosted by Ray McCoy – Toyota Fanzone
*9am Toyota Star Maker Grand Finalist – Toyota Fanzone, Fitzroy St
*9am Writers In The Round w/ Roger Corbett, Livi Robins, 8 Ball Aitken & Dana Hassall – Tamworth Services Club – Lounge
9:30am Beginners Line Dance Class w/ Peter and Liz Heath – St Patrick’s Hall
*9:30am Ben Ransom – HQ Stage – Peel St
*9:45am Toyota Festival FM 106.1 interview w/ Sara Storer – Toyota Fanzone
*10am Allan Caswell – The Atrium – Festival Stage
*10am Allison Forbes – Live on the Deck – DAG Sheep Station, Nundle
*10am Brothers3 – Jubilee Hall
*10am Chainsaw – Oasis Hotel
*10am Coca-Cola Concerts in the Park – Hands of Fame Park
*10am Don Costa – Peel St – Outside Lowes
10am Graham Rodger, Wayne Horsburgh, and Kate Hindle in Concert – Tamworth Community Centre – Heritage Room
*10am Howdy’s Hoedown w/ Brian Howard – Howdy’s Place, 19 Dewhurst St
*10am John Deer Band – Tamworth Shoppingworld
10am LBS Super Concert 2 w/ Lindsay Butler OAM, Shaza Leigh, Ashley Cook, Peggy Gilchrist, Justin Standley, Dale Duncan, Rachel Jillett, Manfred Vijars plus Wall of Honour recipients Jean Stafford & Lana Ross – Lindsay Butler Studios, Tamworth – Butlers Auditorium
*10am Mark Fitsummons – HQ Stage – Peel St
*10am Mark Shay – Toyota Park
10am Melissa Bajric Show – Tamworth Edition – Capitol Theatre Tamworth
*10am Nathaniel O’Brien – Ibis Styles (Tamworth Towers) – Function Centre
*10am Nia Robertson, Roots of Music and Cranbourne Music present Young Storytellers – Ibis Styles (Tamworth Towers) – Function Centre
*10am Norm Price The Willy Nelson Show – Central Hotel
*10am Paul Kelly and The Portraits – The National Portrait Gallery’s touring exhibition opens – Tamworth Regional Gallery
*10am Ryan Sampson – City Plaza – Kmart Stage
10am Sam Smyth’s Bush Poets & Balladeers w/ Sam Smyth, Garry Lowe, Bill Kearns, Jack Drake, John Lloyd, Emily Breckell-Smyth, Col Driscoll, Errol Gray, Karen Lynne, Kalesti Butler – West Tamworth Sports & Bowling Club – Function Centre Gipps St Entrance Only
10amSteggles Family Zone opens
*10amTSA w/ invited members The Duncan Hill Band, Cathy Dobson, Bec Hance, LeAnne & Katie King – Post Office Hotel
10amTed Egan – Frog & Toad Function Centre – Comfort Inn Hallmark
*10amThe Bobkatz – Longyard Hotel – Front Deck
10amToyota hat promotion – Fanzone
*10amThe Twine – Cafe Latte
*10amToyota Festival FM 106.1 w/ guest hosts The Harmonators – Toyota FanZone, Fitzroy St
*10amToyota Landcruiser Country 4x4 Drive Track opens – Toyota Park
*10amToyota Prado Cool Zone opens – If you have a Toyota question ask the experts! – Bicentennial Park
*10amYamaha Battle of the YoungStars Heat – Coca-Cola Park – Hands of Fame Park
*10:30amABPA Golden Damper Bush Poets Performance Competition Heats – Wests – The Outback Room
10:30amAustralia Country Music Hall of Fame Meet the Pioneers w/ Trevor Day – Smoky Dawson Theatrette
*10:30am Free Meet and Greet Showcase w/ Lachlan Bryan, Aleyce Simmonds, Camille & Stuie French, Luke O’Shea – Big Golden Guitar Tourist Centre – Goonoo Goonoo Rd
*10:30am Jasper Hollis – Toyota Fanzone
*10:30am NRMA BusinessWise presents Georgia Fall Love The Hard Way album launch – Bluegrass Centre Centrepoint
10:30am Sami – Ibis Styles (Tamworth Towers) – Function Centre
10:30amThe Rhymer’s Roundup w/ Gregory North, Robyn Sykes, John Peel, The Rhymer from Ryde, Brenda Joy & Greg Scott – North Tamworth Bowling Club
*10:30am Toyota Festival FM 106.1 interview w/ Tori Darke – Toyota Fanzone
*10:30am Westpac Charity Big Bush Bingo – Wests – Blazes Showroom
*10:45am Phil Emmanuel – Tamworth Shoppingworld
*10:45am Toyota Festival FM 106.1 interview w/ The Sunny Cowgirls – Fanzone
*11am Adam Eckersley Band – Hogs Breath Cafe – St Stage
*11am Angus Gill – Oasis Hotel
11am Beginners Texas 2 Step & Swing Class w/ Peter and Liz Heath – St Patrick’s Hall
*11am Cassie Hilbers – Ibis Styles (Tamworth Towers) – Function Centre
11am Four Funny Buggers w/ Marco Gliori, Muz Hartin, Alan Glover, Brad Maclean – Tamworth Golf Club
*11am Kristy Cox – Peel St – Outside Council Chambers
*11am Legends Long Lunch w/ Mike Carr, Daniel Thompson and the Toombs Brothers – Wests Legends Lounge
11am Lou Bradley – album launch w/ guests Brad Butcher, Matt Henry & mystery guest – DAG Sheep Station, Nundle
*11am Megan Cooper – Toyota Park
*11am Music and culture workshops – Tamworth Community Centre – Britten Room
*11am Pat Drummond & Friends – Longyard Hotel – Goonoo Goonoo Room
*11am Shane Nicholson – Toyota Fanzone
11amShaylee Wilde Celtic Country Show – West Tamworth Sports & Bowlo – Belmore St
*11am Sunny Cowgirls performance plus meet and greet – City Plaza – Kmart Stage
*11am TSA w/ Mark Shay, Melissa Robertson, Megan Cooper, Garry & Georgia Rose, Bowen & Clare – Imperial Hotel
*11amTerry Clark – The Magic Pudding
*11am The Whiskey Mountain Boys – Courthouse Hotel – Front Bar
*11am Toyota 4WD Master Class: ‘4WD Transmission control’ hosted by Motor Sports Legend Rick Bates – Toyota Park – Prado Cool Zone
*11:30am Bridget Galvin – Tamworth Towers – Function Centre
*11:30am Kate Cook – Toyota Fanzone
11:30am Lunch Time Round Up w/ guest artists Vanessa Waara, Rhonda & Rod Owens, Jeff Bruce, Barry Price plus walk-ups – Red Cross Hall
*11:30am Mark Cryle & Friends – Joe Maguires Hotel
*11:30am Paul Robert Burton – The Atrium
*11:30am Toyota Festival FM 106.1 interview w/ Peel Valley Lions Country Music Award Winner – Toyota FanZone
*11:30am Uncle Bob’s Jug Band – Locomotive Hotel – Engine Room
*11:45am Jared Porter – Tamworth Shoppingworld
*11:45am Toyota Festival FM 106.1 interview w/ Jayne Denham – Toyota Fanzone
*Noon Australian Institute of Country Music Students, Gympie w/ Playback, Cloud Nine, Something In Latin – Courthouse Hotel – Rear Stage
*Noon Battle of the Bluegrass Heat – Coca- Cola Park – Hands of Fame Park
*Noon Ben Ransom – The Albert Marquee
*Noon Chris Staff – City Plaza – Kmart Stage
*Noon Clarence Ormsby & friends of An Phuc House – Hallsville Uniting Church
*Noon Col Finley and friends – Family Hotel – Rockabillys Bar
*Noon Darren Colston – Tudor Hotel – Upstairs
*Noon Garry and Georgia Rose – Coca-Cola Park – Hands of Fame Park
*Noon Greg Bain – Oasis Hotel
*Noon Kaitlyn Thomas – Tamworth Towers – Function Centre
*Noon Kaylee Bell – Toyota Fanzone
*Noon Mic Conway’s National Junk Band – The Albert – Front Bar
*Noon Mickey Pye – Tudor Hotel – Downstairs Back Bar
*Noon NeillyRich – Toyota Park
*Noon Shotgun Sheilas – Good Companions Hotel – Front Bar
Noon Toyota hat promotion – Fanzone
*Noon The Goodies Show: Tim Rickards, Scotty Dawson, Kirk Steel and Stewie Hawthorne – Wests’ Diggers – Courtyard
*Noon The Rain – Tamworth Services Club – Lounge
Noon The Stories Behind the Songs – Double Trouble CD launch w/ Amber Joy Poulton & Sandra Humphries – Wests’ Diggers – Showroom
*Noon Toyota Festival FM 106.1 hosted by Nigel Bainbridge – Toyota Fanzone
*Noon Toyota Star Maker grand finalists – Tamworth Shoppingworld
*Noon Two n Fro, Haak Austin & Yazmin Morris – Hungry Jacks
*Noon Victoria Edwards – HQ Stage – Peel St
*Noon Walk-up & Shine stage w/ Karen Thomsen, Steve Watson & Friends – Family Hotel – Dining Room
*Noon Young Stars of Country Music w/ Karrie Hayward, Damian Agius, Angus Gill, ‘Banjo Girl’ Taylor Pfeiffer, Oliver Carter, Tia Gostelow, Caitlyn Shadbolt, Breanna McKinlough, Sam Jessen, Jessica Kenworthy – The Pub – Under the Sails
*12:30pmAll Our Exes Live in Texas – Southgate Inn – Gold Stage
12:30pmBeginners Line Dance Class w/ Peter and Liz Heath – St Patrick’s Hall
*12:30pm Bryen Willems – Toyota Fanzone
*12:30pm Chad Morgan – Tamworth Shoppingworld
*12:30pm Gleny Rae Virus and her Playboys – Peel Inn – Nundle
*12:30pm Pixie Jenkins – The Atrium
*12:30pm The Prairie Oysters – Central Hotel
*12:30pm Toyota Festival FM 106.1 interview w/ Courtney Conway – Fanzone
*12:45pm Toyota Festival FM 106.1 interview w/ Nikki Gillis – Toyota Fanzone
*1pm Andy Baylor and his Cajun Combo – Southgate Inn – Gate Bar
1pm Brittany Pavlo – HQ Stage – Peel St
*1pm Casey Rocks Tamworth w/ Nia Robertson, Gretta Ziller, Cathy Dobson, Jessica-Jade, Rochelle Bruce, Aaron Daniels, Mel McGillivrayn Andrew Swift, Kaitlyn Thomas, Sonyta Trahar – Ibis Styles (Tamworth Towers) – Function Centre
*1pm Coca-Cola Happy Hour Free Giveaways – Hands of Fame Park
*1pm Connie Kis Andersen & John Scholten – Connie Kis’n Johnny – City Plaza – Kmart Stage
*1pm Country Music School of Excellence – Post Office Hotel
*1pm Jay Bishoff – The Atrium
*1pm Jonny Taylor – Toyota Park
*1pm Karaoke Talent Quest – Heat 2 Register from noon – South Tamworth Bowlo
1pm Keith Jamieson Aussie Country Music Legends w/ Chad Morgan, Rex Dallas, Ted Egan, Reg Poole, Slim Newton, Johnny Greenwood, Lynnette Guest – Southside Uniting Church
*1pm Pete Denahy – Toyota Fanzone, Fitzroy St
*1pm Samantha Bellamy – Oasis Hotel
1pm The A.B.B.A. Country Muster hosted by Kalesti Butler w/Anita Ree, Brothers3, Trent Holder, Slim Jones, Brian Jendra, Kate Hindle, Ron Sadler, Ken Lindsay & Lana Ross – Balladeers Homestead – Salvation Army Centre – Auditorium
1pm Travelling Showcase w/ guest artists Ernie & Kerrie Johns, Keith & Margaret Broad, Darren & Karoline Gunn (Side Car), Snowy Robson plus walk-ups – Red Cross Hall
*1:15pm Susan Lily – Coca-Cola Park – Hands of Fame Park
*1:30pm Chris Murphy Band – Longyard Hotel – Front Deck
*1:30pm Cookies Cook Up w/ Ashley Cook – Lindsay Butler Studios, Tamworth – Landmark Stage
*1:30pm Rod Dowsett – Tudor Hotel – Front Bar
*1:30pm Roo Arcus – Toyota Fanzone, Fitzroy St
*1:30pm Stealing Lincoln EP launch – Coca-Cola Park – Hands of Fame Park
*1:30pm The Leaping Lizards – Joe Maguire’s Hotel – Back Bar
*2pm Aboriginal Cultural Showcase – Toyota Park
*2pm Amber Lawrence – Toyota Fanzone
2pm Amos Morris Ballads & Blues w/ The Macleay Valley Band – Tamworth Community Centre
2pm Australian Bush Laureate Awards – Tamworth Town Hall
2pm Australian Country Music Hall of Fame Meet the Pioneers w/ Adam and Dale Bodkin -(ACMF) – Smoky Dawson Theatrette
*2pm Chris Watson & Dare 2 Dance – Line Dance Social – Tamworth Shoppingworld – opp. Woolworths
*2pm Doug McIntyre "From Bourke to Bondi" – City Plaza – Kmart Stage
*2pm Ernie Constance – Oasis Hotel
2pm Experienced Line Dance Workshop w/ Kay Blakeley (Vic) – St Patrick’s Hall
2pm Feral Swing Katz – North Tamworth Bowling Club
2pm Fiddlers Feast in Concert – Capitol Theatre
*2pm Kylie Moss – HQ Stage – Peel St
*2pm Livi Robins – Wests – Legends Lounge
*2pm Murdena – Imperial Hotel – Band Room Hot Spot
2pm: Strictly Nashville: Bruce McCumstie (Willie), Donella (Dolly) and Stephen Cheney (Kenny) – Tamworth Services Club – Down in the Dungeon
2pm Toyota hat promotion – Fanzone
*2pm Toyota Festival FM 106.1 hosted by John Kearns – Toyota Fanzone, Fitzroy St
2pm Warren H Williams – Frog & Toad Function Centre – Comfort Inn Hallmark
2:30pm Brian Letton in Concert – Kootingal Bowling Club – Auditorium
*2:30pm Dougie Dekroo’s Kentucky Moon – Locomotive Hotel – Lounge Bar
*2:30pm Luke Vassella – The Atrium
*2:30pm Nia Robertson – Ibis Styles (Tamworth Towers)
*2:30pm The Chicken Train Skifflers – Courthouse Hotel – Front Bar
*2:45pm Bowen & Clare – Coca-Cola Park – Hands of Fame Park
3pm Carter Edwards Show – West Tamworth Sports & Bowling Club
3pm Casual Country Walk-ups w/ guest artists Ken Stafford, Loris & Lefty (Country Flavour) Debra Green, Keith & Margaret Broad – Red Cross Hall
*3pm Christie Lamb – The Pub – Under the Sails
*3pm Coca-Cola Battle of the Bands Heat – Hands of Fame Park
*3pm Dear Orphans – HQ Stage – Peel St
*3pm John Deer Band – Imperial Hotel – The New Arena stage
* 3pm Paul Costa – Toyota Fanzone
*3pm Peter Pratt – Oasis Hotel
*3pm Vanderaa – Toyota Park
3pm Wolverines – Longyard Hotel
3:30pm Cathy Dobson – Ibis Styles (Tamworth Towers) – Function Centre
*3:30pm Good Corn Liquor – Toyota Fanzone
3:30pm Kirsty Lee Akers & Baylou – Wests’ Diggers – Showroom
*3:30pm Luke O’Shea and Medicine Wheel – Tamworth Services Club – Lounge
*3:30pm Mescalero w/ Steve Edmonds – The Albert Hotel
*3:30pm Mitchell Steele – Tudor Hotel – Upstairs
*3:30pm Pure Country w/ Tommy Miller & Barry Eastern – Tudor Hotel – Downstairs Back Bar
*3:30pm Toyota Festival FM 106.1 interview w/ Luella Widt – Toyota Fanzone
*3:30pm Victoria Avenue – Good Companions Hotel – Front Bar
*3:45pm Toyota Festival FM 106.1 interview w/ Melissa Robertson – Fanzone
*4pm Bill Chambers Sessions w/ special guests – The Pub – Bill Chambers Room
*4pm Cameron Cusack – South Tamworth Bowlo
4pm Cash Only – The Johnny Cash Tribute Band – Family Hotel
*4pm Dan Murphy & Murphy’s Law – Wests’ Diggers Courtyard
*4pm Doug Bruce & The Tailgaters – Central Hotel
*4pmGeorge Czender – HQ Stage – Peel St
*4pm Jonny Taylor w/ Jasmin Atkins – Courthouse Hotel – Rear Stage
*4pm Rory Ellis – The Atrium
*4pm Seleen McAlister – Toyota Fanzone
4pm Toyota hat promotion – Fanzone
*4pm The Hillbilly Goats – Southgate Inn – Gold Stage
*4pm The Long and Short Of It – Oasis Hotel
*4pm Toyota Festival FM 106.1 hosted by Sergeant Ron – Toyota Fanzone
*4pm Waz E James – The Albert Marquee
*4:30pm Jason Owen – Toyota Fanzone
*4:30pm Toyota Festival FM 106.1 interview w/ The McClymonts – Fanzone
5pm A.B.B.A. Members Showcase hosted by Ron Sadler w/ Ted Thompson, Graeme Johnson (Rhymer From Ryde), Ken Lindsay, Trevor Miners & Margaret Barrat (Backtrakkin’), Keith & Margaret Broad, Bryce Walley, Lynda Barnes, Jeanne Connor, Marcus Greene, Alan Neal, Jason Curruthers, Chooka Williams, Keith Pfitzner, Len Teelow, Len Connor, Ron Sadler, Oz Quest winner 3, Jordan Garner & Ben Holder – Balladeers Homestead – Salvation Army Centre – Auditorium
*5pm Ashleigh Dallas Band – Wests – Legends Lounge
*5pm Brad Butcher – Toyota Fanzone
*5pm CMAA Academy Showcase – HQ Stage – Peel St
*5pm Craig Woodward Band – Family Hotel – Dining Room
*5pm Lou Bradley – Imperial Hotel – Band Room Hot Spot
*5pm Pete Smith – Oasis Hotel
*5pm Ruckus – Joe Maguires Hotel
*5pm Samantha Bellamy – Nemingha Tavern
*5pm The Viper Creek Band – Longyard Hotel – Front Deck
*5pm Wanita & The Honky Tonk Bar Dwellers – Locomotive Hotel – Engine Room
*5:30pm 8 Ball AItken – Toyota Fanzone
*5:30pm Bluegrass Centre Centrepoint w/ Karen Lynne & Acoustic Shock – Centrepoint – Food Court
*5:30pm Jess Holland – Tudor Hotel – Front Bar
*5:30pm Karen Thomsen, Terry Clark & The Watsons – Hungry Jacks
*5:30pm Kristen Lane – Southgate Inn – Gate Bar
*5:45pm Jared Porter Band – Courthouse Hotel – Front Bar
*6pm Alice Benfer – Quirindi RSL Club
6pm Andrew Clermont’s International Supper Club Mix- of-All-the-Nights – North Tamworth Bowlo
*6pm Donella – Werris Creek Bowling & Tennis Club
*6pm Stealing Lincoln – Post Office Hotel
6pm Storytellers in the Ring w/ Nia Robertson, Allison Forbes, Matt Henry and Gretta Ziller – Ibis Styles (Tamworth Towers) – Function Centre
6pm The Ray Essery Variety Muster – Southside Uniting Church
*6pm Theona Councillor – HQ Stage – Peel St
*6pm Tom Maxwell – Oasis Hotel
*6pm Various Artists – Toyota Fanzone Stage – Fitzroy St
*6:30pm Bluegrass Centre Centrepoint w/ Hardrive – Centrepoint – Food Court
*6:30pm Celia Adams & Kathryn Jones – Square Man Inn
*6:30pm Col Driscoll – Fossickers Tourist Park, Nundle – Camp Kitchen
*6:30pm Jamie Agius – Tudor Hotel – Upstairs
*6:30pm Karaoke Talent Quest – Finals registration from 5pm – South Tamworth Bowlo
6:30pm Marge Graham Spectacular w/ Greg Bain, Marge Graham, Diane Lindsay, Peter Simpson, Pete Smith and Len & Jeannie – Farrer Memorial Agricultural High School
*6:30pm Original Sin – Cafe 2340
*6:30pm The Rhymer from Ryde – Cricket Club – Outdoor Stage
*7pm Aaron Bolton – Good Companions Hotel – Front Bar
*7pm Bob Easter – Oasis Hotel
7pm CCMA Jamboree Spectacular & National Talent Quest Winners Concert – Tamworth Town Hall
7pm Carrie Underwood & Brad Paisley Tribute Show w/ Johanna Hemara & Jason Lee – Wests’ Diggers – Showroom
* 7pm Chris Webbe – Tudor Hotel – Downstairs Back Bar
*7pm Deep Creek Road – Imperial Hotel – The New Arena stage
*7pm Evan Platschinda – City Lights Caravan Park
*7pm Forever Road – The Albert – Front Bar
7pm Geoffrey W Graham – Iron Poet ‘The Man from Ironbark’ – The Old Baptist Church Hall
7pm Graham Rodger’s Aussie Tribute w/ Amber Joy Poulton, Brothers3, Laurel Calvert, Graham Rodger, Kate Hindle and Tony Wagner pay tto the Australian icons Olivia, Bee Gees, Judith Durham, Slim, Tex Morton, Judy Stone, and Jade Hurley – Tamworth Community Centre – Heritage Room
7pm Jim Brown and Vince Brophy The Anzac on The Wall featuring Ted Egan and the Lone Pine Guitar – Frog & Toad Function Centre – Comfort Inn Hallmark
*7pm Luella and The Heelers – Tamworth Services Club – Lounge
*7pm Murdena – The Pub – Under the Sails
*7pm QLD Champion of Champions – HQ Stage – Peel St
7pm Sam Smyth’s Bush Poets & Balladeers w/ Sam Smyth, Bill Kearns, John Lloyd, Emily Breckell- Smyth, Garry Lowe, Jack Drake, Claire Reynolds, Darren Colston, Kalesti Butler – West Tamworth Sports & Bowling Club – Function Centre Gipps St Entrance Only
7pmTSA Concert & Awards 2014 w/ Pete Denahy, Felicity Urquhart, Kaylens Rain, Peter Pratt, Justin Standley, Ged & Trudy Hintz, Mike Carr, Allan Caswell, Kalesti Butler, Katrina Burgoyne, Wendy Wood, Steve Passfield & Hand Picked, comperes Clair Hayes & Pete Denahy plus surprise artists and special tribute – Longyard Hotel – Goonoo Goonoo Room
*7pm Toyota Festival FM 106.1 hosted by Ken Date – Toyota Fanzone
*7pm Trivia and Comedy Night w/ Mick Meredith, Amber Lawrence and Luke O’Shea – Toyota Park
*7:30pm Bluegrass Centre Centrepoint w/ Richo & The Rakes with Paul Wookey – Centrepoint – Food Court
*7:30pm Brett Clarke – Hungry Jacks
7:30pm Chris Watson, Kelvin Dale & Guests – Line Dance Social & Party for All Levels – Tamworth Tennis Club
*7:30pm Here For The Party Karaoke – Tudor Hotel – The Roof Top
*7:30pmLee Forster Band – Central Hotel
7:30pm The Pixie Jenkins Show w/ Ryan Sampson, Paul Robert Burton, Andrew Toner and Christian Marsh – The Atrium – Festival Stage
*7:30pm Travis List – Wests’ Diggers – Courtyard
*7:30pm Zoe Louisa – The Pub – Bill Chambers Room
*8pm Catfish Voodoo – Southgate Inn – Gold Stage
*8pm Christian Power & Lonesome Train – The Albert Marquee
*8pm Dally Croft Band hosted by Kez & Mike – Oasis Hotel
*8pm Doug Bruce & The Tailgaters – Wests – Legends Lounge
*8pmGreg ‘The Breaker’ Austen Band – Family Hotel
8pm Kross Kutt Records Concert – West Tamworth Sports & Bowling Club
8pm Line Dance Social w/ Peter Heath – St Patrick’s Hall
*8pm Melody Feder – HQ Stage – Peel St
8pm Russell Morris – Wests – Blazes Showroom
8pmShine Showcase 2014 presented by Carter & Carter w/ Noisy Minors, Sami Cooke, Margie-May, Liam Kennedy-Clark, Caitlyn Shadbolt, Bridget O’Shannessy, Kaitlyn Thomas, Aidan Patrick, Two n Fro – Capitol Theatre
*8pm The Long and Short Of It – Nemingha Tavern
*8pm The Rain – Toyota Fanzone
8pmTori Darke – Wests – Outback Room
8pm Urban Country: The Keith Urban Tribute Show w/ Steve Cheers – Courthouse Hotel
*8:30pm Eric Grothe and The Gurus – The Creedence Tribute featuring Mike Vee from the Whispering Jack Show – Longyard Hotel
*8:30pm Murphy’s Pigs – Joe Maguires Hotel
8:30pmThe Kings of Country Rock – Eagles vs Creedence Tribute – Locomotive Hotel
9pm Andrew Clermont’s International Supper Club Girls’ Night – North Tamworth Bowlo
*9pmStuie French’s XXXX Gold Pickers Night – The Pub – Bill Chambers Room
*9:15pm The Aaron Daniels Band – Courthouse Hotel – Front Bar
9:30pm Hillbilly Killers – Tamworth Services Club – Down in the Dungeon
*9:30pm Jamie Agius w/ Ray Pratley – Tudor Hotel – Upstairs Bar
*9:30pm One Non Blonde – Tudor Hotel – Front Bar
*10pm Brook Chivell Band – Tudor Hotel – Upstairs
*10pm Bryce Sainty – Imperial Hotel – 181 Bar Room
*10:30pm The Faceless Men – Good Companions Hotel – Front Bar
*10:30pmTrainwreck – Tamworth Services Club – Lounge
*11pm Blu – The Albert – Front Bar
*11pm Mike Carr & Springfield – Wests’ Diggers – Scores Sports Bar
*11pm Rob Cass & The Cosmic Cowboys – Central Hotel
*11pm Tomkins Late Night Honky Tonk – Wests Legends Lounge