Hadley breaks record, first female host inducted into Commercial Radio Hall of Fame

If there were a prize for winning the most prizes, Ray Hadley would get that one, too.

On Saturday, the former taxi driver - now 2GB's top-rating morning host - collected four gongs at the Australian Commercial Radio Awards (ACRAs). Having won a total of 30 throughout his career, he becomes Australia's most decorated announcer.

In front of 1000 industry peers, at a lavish dinner in Melbourne, Hadley was awarded best talk presenter and inducted into the Hall of Fame alongside Sydney FM breakfast host Amanda Keller. His Continuous Call segment earned him the best on-air team prize, and his program also claimed best sports coverage.

Amanda Keller is the first female presenter to be inducted into the Commercial Radio Hall of Fame. Photo: Supplied

Amanda Keller is the first female presenter to be inducted into the Commercial Radio Hall of Fame. Photo: Supplied

Hadley's Melbourne counterpart - 3AW morning host Neil Mitchell - added a 20th ACRA to his mantelpiece with the Brian White award for radio journalism. Though Hadley and Mitchell work for the same company, they're not exactly close.

Mitchell - a long-time supporter of same-sex marriage - recently slammed Hadley for failing to air equality anthem Same Love during his coverage of the NRL grand final. Instead of broadcasting the song, performed live at the game by US rapper Macklemore, Hadley played his own parody version. An "appalled" Mitchell described this as "rubbish ... embarrassing and unprofessional".

"Stick your head up your bum, Neil," Hadley replied.

Other major winners include Nova's Katie Ritchie, Tim Blackwell and Marty Sheargold (Best on-air FM team); Kiis FM shock jocks Kyle Sandilands and Jackie O (best networked program); Fox FM's Fifi Box (best syndicated program for Boxed In); and 2GB's Ben Fordham (best current affairs presenter).

The Hit network's Hamish Blake and Andy Lee received two awards (best station-produced comedy segment, and best station promotion). The pair are stepping down from radio at the end of this year, and will be replaced by two daily programs: Carrie Bickmore and Tommy Little, who will host the first part of the afternoon slot, followed by Dave Hughes and Kate Langbroek.

Hughes and Langbroek first worked together in the late 1990s on community station Triple R. A brief stint on Triple M followed. When Nova launched in Melbourne, in 2001, they were part of its breakfast team. In 2015, they joined Kiis, and will move to the Hit network next year.

Amanda Keller is the first female presenter to be inducted into the Hall of Fame. A media veteran, she began her career in the early 1980s as a researcher on Simon Townsend's Wonderworld. Keller and WSFM co-host Brendan Jones recently beat Kyle and Jackie O to become Sydney's No.1 FM breakfast show.

Kent Small, host of Smallzy's Surgery on Nova, claimed the best music/entertainment prize for the second year running. Triple M's Peter Sterling was named best sports presenter. Erin Molan, from 2GB, was crowned best newcomer.

"The diversity of winners across radio highlights the depth of talent throughout Australia," said Commercial Radio Australia CEO, Joan Warner.

A panel of judges - including representatives from all radio networks; and from the advertising, marketing and engineering industries - chose the winners.

Fairfax Media (publisher of this masthead) is a part-owner of radio stations including 2GB, 3AW, 4BC, 6PR, 2CH and Talking Lifestyle.

COMMERCIAL RADIO AWARDS 2017: FULL LIST OF WINNERS

BEST ON-AIR TEAM - METRO FM
Kate, Tim & Marty; Kate Ritchie, Tim Blackwell & Marty Sheargold, Nova Network, NOVA Entertainment

BEST ON-AIR TEAM - METRO AM
The Continuous Call Team; Ray Hadley, Erin Molan, Darryl Brohman, Bob Fulton, David Morrow, Mark Riddell, Chris Warren & Mark Levy, 2GB, Sydney NSW, Macquarie Media Limited

BEST ON-AIR TEAM COUNTRY & PROVINCIAL
Amber & Billows; Amber Wheatland & Michael Billings; Sunraysia's Hit 99.5, Mildura VIC, Southern Cross Austereo (Country)
Flan & Emily Jade with Christo; Sean Flanagan, Emily Jade O'Keefe & David Christopher, 102.9 Hot Tomato, Gold Coast QLD, Hot Tomato (Provincial)

BEST ENTERTAINMENT/MUSIC PRESENTER
Brady Ellis; Magic 89.9, Port Lincoln SA, Grant Broadcasters (Country)
Dave Rabbetts; Star 104.5, Gosford NSW, NOVA Entertainment (Provincial)
Kent 'Smallzy' Small; Nova Network, NOVA Entertainment (Metro)

BEST TALK PRESENTER
Stephen Cenatiempo; 2NM, Muswellbrook NSW, Grant Broadcasters (Country)
Chris Coleman; 2CC, Canberra ACT, Capital Radio Network (Provincial)
Ray Hadley; 2GB, Sydney NSW, Macquarie Media Limited (Metro)

BEST CURRENT AFFAIRS PRESENTER
Tim Shaw; 2CC, Canberra ACT, Capital Radio Network (Non-metro)
Ben Fordham; 2GB, Sydney NSW, Macquarie Media Limited (Metro)

BEST SPORTS PRESENTER
Jock Brady; 3CS & Mixx FM, Colac VIC, ACE Radio Broadcasters (Country)
Tom King; K rock, Geelong VIC, Grant Broadcasters (Provincial)
Peter Sterling; Triple M, Sydney NSW, Southern Cross Austereo (Metro)

BEST NETWORKED PROGRAM
The Morning Rush; Jon Vertigan & Kate Meade, ACE Radio Broadcasters (Country)
Ned & Josh; Ned Breward & Josh Torney, Southern Cross Austereo (Provincial)
The Kyle & Jackie O Show; Kyle Sandilands & Jackie Henderson, Australian Radio Network (Metro)

BEST SYNDICATED AUSTRALIAN PROGRAM
Boxed In; Fifi Box, Southern Cross Austereo

BEST MARKETING CAMPAIGN
Triple M Only One Campaign; SCA Regional, Regional Triple M Network, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo (Non-metro)
smooth Festival of Chocolate; Kathrine Holland, Luke Minto, Damien Weekes & Luke Wilson, smoothfm, Sydney NSW, NOVA Entertainment (Metro)

ENGINEERING EXCELLENCE
Studio Clock Display System; Matt Paton, 4TO FM & hit103.1, Townsville QLD, Southern Cross Austereo (Non-metro)
Android OB Kits: Customization Without Cost; Phil Elzerman & Cameron Roberts, Triple M, Sydney NSW, Southern Cross Austereo (Metro)

BRIAN WHITE AWARD FOR RADIO JOURNALISM
Neil Mitchell; 3AW, Melbourne VIC, Macquarie Media Limited

BEST NEWCOMER ON-AIR
Billy Bradley; Eagle FM, Goulburn NSW, Capital Radio Network (Country)
Jessica Farchione; hit96.9, Shepparton VIC, Southern Cross Austereo (Provincial)
Erin Molan; 2GB, Sydney NSW, Macquarie Media Limited (Metro)

BEST SPORTS EVENT COVERAGE
2CC Raiders Call Team; Phil Small, Chris O'Brien, Joe Prevedello & Scott Freeman, 2CC, Canberra ACT, Capital Radio Network (Non-metro)
2016 NRL Grand Final; Ray Hadley & The Continuous Call Team, 2GB, Sydney NSW, Macquarie Media Limited (Metro)

BEST NEWS PRESENTER COUNTRY & PROVINCIAL
Georgia Holland; 2XL, Jindabyne NSW, Capital Radio Network (Country)
Caitlin Unger; Star 104.5, Gosford NSW, NOVA Entertainment (Provincial)

BEST NEWS PRESENTER - METRO FM
Steve Blanda; smoothfm, Sydney NSW, NOVA Entertainment (Metro)

BEST NEWS PRESENTER - METRO AM
David Armstrong; 3AW, Melbourne VIC, Macquarie Media Limited (Metro)

BEST DIGITAL RADIO FORMAT
Buddha Radio; Adam Williscroft & Michael McPhee, Melb/Bris/Syd/Ade/Perth VIC/QLD/NSW/SA/WA, Southern Cross Austereo
Elf Radio; iHeartRadio Content Team, Sydney NSW, Australian Radio Network

BEST STATION PRODUCED COMEDY SEGMENT
The Family Camping Holiday Handicap; Jon Vertigan, 3YB, Warrnambool VIC, ACE Radio Broadcasters (Country)
Kiwi Siri; Todd Stevens, Power FM, Nowra NSW, Grant Broadcasters (Provincial)
Australia's Best Bloke; Hamish Blake & Andy Lee, The Hit Network, Southern Cross Austereo (Metro)

BEST SHOW PRODUCER - ENTERTAINMENT/MUSIC
Matthew Heap; Kristen & Rod, Mix 106.3, Canberra ACT, ARN/SCA (Non-metro)
Bruno Bouchet; The Kyle & Jackie O Show, KIIS 1065, Sydney NSW, Australian Radio Network (Metro)

BEST SHOW PRODUCER - TALK/CURRENT AFFAIRS
Eddie Williams; 2CC Breakfast with Tim Shaw, 2CC, Canberra ACT, Capital Radio Network (Non-metro)
Katie Dower; Afternoons with Denis Walter, 3AW, Melbourne VIC, Macquarie Media Limited (Metro)

BEST MUSIC DIRECTOR
Jack Tree; Snow FM, Jindabyne NSW, Capital Radio Network (Country)
Trent Towson; hit90.9 Sea FM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo (Provincial)
Georgina Ingham-Myers; Nova 106.9, Brisbane QLD, NOVA Entertainment (Metro)

BEST PROMOTIONS DIRECTOR
Cassie Grentell; Star 104.5, Gosford NSW, NOVA Entertainment (Non-metro)
Natalie Storer; KIIS 101.1, Melbourne VIC, Australian Radio Network (Metro)

BEST PROGRAM DIRECTOR
Peter Samios; hit93.5, Dubbo NSW, Southern Cross Austereo (Country)
Corey Kay; hit90.9 Sea FM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo (Provincial)
Jay Walkerden; Nova 106.9, Brisbane QLD, NOVA Entertainment M

BEST DOCUMENTARY
Braden's Story; Ryan Jon, Tanya Hennessy & Joe Gleeson, hit104.7, Canberra ACT, ARN/SCA (Non-metro)
Solider On Special for ANZAC Day; Mick Molloy, Dave Collins & Jay Mueller, Triple M, Melbourne VIC, Southern Cross Austereo (Metro)

BEST ACHIEVEMENT IN PRODUCTION
Darcy Thomson; 3HA & Mixx FM, Hamilton VIC, ACE Radio Broadcasters (Country)
Chris Crickmay; 92.5 Gold FM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo (Provincial)
Chris Davis; KIIS Network, Australian Radio Network (Metro)

BEST MUSIC SPECIAL
A Coldplay Kind of Christmas; Joseph Groth, Regional Hit Network, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo (Country)
Whispering Jack Turns 30; George Mihalos, 2CA, Canberra ACT, Capital Radio Network (Provincial)
Mothers who Rock; Amanda Keller, Suze DeMarchi & WSFM Content Team, WSFM, Sydney NSW, Australian Radio Network (Metro)
Something So Strong: Celebrating 30 Years of Crowded House; Barry Bissell, Jeff Jenkins & Andy Wells, Melbourne VIC, Andy Wells Media

BEST STATION SALES ACHIEVEMENT
River 1467 Team; River 1467, Mildura VIC, Grant Broadcasters (Non-metro)
Brisbane Agency Sales; 97.3FM, Brisbane QLD, Australian Radio Network (Metro)

BEST AGENCY SALESPERSON
Simon Mikulich; Nova 93.7, Perth WA, NOVA Entertainment

BEST DIRECT SALESPERSON
Kristy Cooper; 2DU & ZOO FM, Dubbo NSW, Super Radio Network (Country)
Shannon Vamvoukis; C91.3, Campbelltown NSW, WIN Network (Provincial)
Duncan Fosdike; hit107 & Triple M, Adelaide SA, Southern Cross Austereo (Metro)

BEST STATION PRODUCED COMMERCIAL - SINGLE
Glenn Howell Optometrist; Ray Adams & Darcy Thomson, 3HA & Mixx FM, Hamilton VIC, ACE Radio Broadcasters (Country)
Sandals with Socks; Matt Lygoe, Star 104.5, Gosford NSW, NOVA Entertainment (Provincial)
Bieber; Matt Dickson, The Studio at SCA, National, Southern Cross Austereo (Metro)

BEST STATION PRODUCED COMMERCIAL - CAMPAIGN
New York Pizza Bar; Marc Dwyer & Matt Lygoe, Star 104.5, Gosford NSW, NOVA Entertainment (Non-metro)
Everyday; Garry Dean & Drew Barrett, Nova 93.7, Perth WA, NOVA Entertainment (Metro)

BEST SALES PROMOTION
hit93.5's Live Rent Free; Peter Samios, Victoria Duncan, Jason Strozkiy & Juelz Jarry, hit93.5, Dubbo NSW, Southern Cross Austereo (Country)
NXFM's Plane OB; hit106.9 Promotions Team, hit106.9, Newcastle NSW, Southern Cross Austereo (Provincial)
Vodafone Powers Nova; NOVA Entertainment Sydney Team, Nova Network, Sydney NSW, NOVA Entertainment (Metro)

BEST MULTIMEDIA EXECUTION - SALES
Clennett's Mitre 10 Rescue with Heart; 107.3 Triple M Hobart Team, 107.3 Triple M, Hobart TAS, Southern Cross Austereo (Non-metro)
Kyle & Jackie O's Bad Sweater Day; Kyle Sandilands & Jackie Henderson, Network Activations, Commercial & Content Teams, KIIS Network, Australian Radio Network (Metro)

BEST MULTIMEDIA EXECUTION - STATION
hit104.7 Skyfire 2017; hit104.7 Promotions & Content Team, hit104.7, Canberra ACT, ARN/SCA (Non-metro)
Nova's Red Room with Ed Sheeran Live From Sydney Opera House; Nova's Red Room Project Team, Nova Network, NOVA Entertainment (Metro)

BEST STATION PROMOTION
#BringTheLogiesToDubbo; Chris Sewell, Juelz Jarry, Peter Samios, Justine Blacklock & Joel Scalzi, Star FM, Dubbo NSW, Southern Cross Austereo (Country)
hit90.9 Sea FM Fertility Week; hit90.9 Sea FM Team, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo (Provincial)
The People's Cruise; Hamish Blake & Andy Lee, The Hit Network, Southern Cross Austereo (Metro)

BEST COMMUNITY SERVICE PROJECT
Bathurst Relay for Life; The B-Rock Crew, B-Rock FM, Bathurst NSW, Bathurst Broadcasters (Country)
i98FM Illawarra Convoy; Marty Haynes, Tia Davis, Mark Rigby, Fairlie Hamilton, Ryan Cram, Asa Schuster & Natasha Muir, i98FM, Wollongong NSW, WIN Network (Provincial)
Saving Ziad; Kyle Sandilands & Jackie Henderson, KIIS 1065, Sydney NSW, Australian Radio Network (Metro)

BEST NEWCOMER OFF-AIR
Nathan Whittle; 7AD & Sea FM, Devonport TAS, Grant Broadcasters (Country)
Sarah Morrison; 7HO FM, Hobart TAS, Grant Broadcasters (Provincial)
Taylah Hill; 2GB, Sydney NSW, Macquarie Media Limited (Metro)

HALL OF FAME
Amanda Keller
Ray Hadley

This story Hadley breaks record, first female host inducted into Commercial Radio Hall of Fame first appeared on The Sydney Morning Herald.