RUGBY UNION
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
NEW ENGLAND
Round 5
First grade
Robb 32 (Tries: M. Allingham, T. Jackson, W. Green, S. Greenup Conversions: W. Green (2), W. Smith Penalty Goals: W. Green (2)) d Tamworth 0
Baa Baas 17 (Tries: M. Rasmussen, F. Yule Conversions: E. Pitt (2) Penalty Goals: E. Pitt) d Armidale Blues 8 (Tries: J. Allwood Penalty Goals: L. Donnelly)
Second grade
Albies 20 (Tries: C. Court, A. Collis Conversions: W. Gordon (5)) d Glen Innes 15 (Tries: M. Miller, H. Brown (2))
Armidale Blues 2nd Grade 43 (Tries: B. Naylor, A. Raslan, B. Gye, F. Thomas (2), T. Haenga, N. Bartlett Conversions: N. Bartlett (4)) d Baa Baas 8 (Tries: R. Tuvao Penalty Goals: T. Brennan)
Robb 40 (Tries: G. Harborne, J. Hooper, A. Cudmore, H. Cannington, W. Harrison (2) Conversions: J. Payne (2) Penalty Goals: J. Payne (2)) d Tamworth 15 (Tries: M. Pearce, C. Robinson Conversions: C. Robinson Penalty Goals: C. Robinson)
Third grade
Armidale Blues 34 (Tries: C. Saxby (2), B. Naylor, L. Carlon, J. Dent (2) Conversions: J. Dent (2)) d Baa Baas 17 (Tries: M. Griffiths, M. Cook, R. Widders Conversions: A. Strong)
Tenterfield 17 (Tries: Team (1), J. Miller (2) Conversions: A. Holiss) d Albies 7 (Tries: O. Murphy Conversions: R. Webster)
Robb 24 (Tries: D. Fogarty (2), H. Cannington (2) Conversions: T. Suttor (2)) d Albies 4th Grade 17 (Tries: C. Melton, A. Bodiam, O. Black Conversions: J. Fordham)
Womens 10s
Albies Women's 10's 36 (Tries: L. Hunter, J. Catts, C. Harpley (2), C. Goldman, M. Groenewald Conversions: C. Harpley (3)) d Glen Innes 17 (Tries: B. Klingnsr, L. Clarke, A. Jones Conversions: C. Kerr)
Tamworth 72 (Tries: N. Hamilton, T. Nicholls, T. Southeron, C. Wilson, E. Hannaford, F. Davidson (2), P. Leonard (3), A. Bridge, R. Bordic Conversions: A. Bridge (6)) d Robb 17 (Tries: H. Crisp (2), C. Menzies Conversions: E. Shalders)
Baa Baas 39 (Tries: E. Mcnaught, S. Boney, S. Gordon-briggs (2), H. Ford, H. O'halloran (2) Conversions: S. Gordon-briggs (2)) d Armidale Blues 10 (Tries: P. Anderson, J. Coddington)
CENTRAL NORTH
Round 6
First grade
Inverell Highlanders 31 (Tries: M. Iona, S. Momo, H. Barnett, T. Scotton (2) Conversions: H. Barnett (3)) d Gunnedah Devils 29 (Tries: J. Nasilivata, E. Waqavulagi (2), W. Burke, S. Crane Conversions: J. Perrett (2))
Pirates 29 (Tries: T. Collins, F. Bowyer, C. Starr (2), J. Taggart Conversions: A. Moodie (2)) d Narrabri Blue Boars 24 (Tries: L. Grumley, F. Johnson (2), W. Mcdonnell Conversions: J. Nichols (2))
Quirindi Lions 27 (Tries: C. Gulliver, A. Saunders, E. Nankivell, H. Morrow Conversions: C. Gulliver (2) Penalty Goals: C. Gulliver) d Scone Brumbies 19 (Tries: J. Whale (2), J. Stokes Conversions: D. O'neill (2))
Second Grade
Gunnedah Devils 29 (Tries: H. Hockings (2), J. Carter, G. Toalepai, E. Vulaserau Conversions: A. Frend, B. Tuqiri) d Inverell Highlanders 28 (Tries: J. Fortier, E. Balebale (2), S. Waqasaqa Conversions: N. Cumming (4))
Pirates 77 (Tries: A. White, A. O'connor (2), J. Ranuve, S. Ervine, T. Maslen (3), A. Mepham, R. Witherdin, A. Franklin Conversions: J. Trappel (11)) d Narrabri Blue Boars 5 (Tries: W. Botha)
Quirindi Lions 50 (Tries: L. Bradfield , B. Swain (2), L. Paterson, H. Gavin, N. Hooley (2) Conversions: B. Swain (6) Penalty Goals: B. Swain) d Scone 12 (Tries: D. Robinson, J. O sullivan Conversions: D. Robinson)
Moree Bulls 29 (Tries: S. Durnan, H. Christie, S. Nadruku, T. Houston, W. Burey Conversions: J. Bailey (2)) d Barraba/Gwydir 12 (Tries: J. Austin, J. Rogers Conversions: J. Rafter)
Women's 10's
Quirindi Lions 34 (Tries: J. Thompson, J. Tourle, L. Quigley, G. Moore (2), C. Cox Conversions: G. Moore (2)) d Scone Brumbies Women's 10's 0
Gunnedah Devils Women's 10's 25 (Tries: C. Winsor (2), C. Harris, L. Bottrell (2)) d Barraba/Gwydir Women's 10's 20 (Tries: K. Newell (3), N. Phillpott)
Pirates 42 (Tries: J. Cooper (2), T. Kerr (2), R. Ferguson (2), L. Tevaga, S. Partridge Conversions: T. Gavin) d Narrabri Blue Boars 17 (Tries: M. Harvey, B. Mckinnon, T. Gale Conversions: T. Gale)
RUGBY LEAGUE
GROUP 4
ROUND 6
North Tamworth emerged from two-straight losses in emphatic fashion by quickly dousing a Werris Creek fightback and then launching a vintage Bears try blitz.
NORTH TAMWORTH v WERRIS CREEK
Jack Woolaston Oval, North Tamworth
First Grade: NORTH TAMWORTH 52 (Livinai Tuicakau 3, Yirrbi Jaffer-Williams, Amachai Roberts, Mitch Sheridan, Scott Blanch, Ben Jarvis, Josh Schmiedel, Ethan Collins tries, Jake McManus 6gls) d WERRIS CREEK 28 (Tyren Cloake, Barry Murray, Isaah Millgate, Harlee Millgate, Cody Tickle tries, Murray 4gls) G4 B&F: 3 Scott Blanch (NT), 2 Cody Tickle (WC), 1 Ben Jarvis (NT).
Reserve Grade: NORTH TAMWORTH 26 (Jermain Walford 2, Adrian Graham, Ashton Constable, Lachlan Mills-Bone tries, Luke Fisher 3gls) d WERRIS CREEK 12 Stevie Smith, Nathan Douglas, Michael Saunders tries) G4 B&F: 3 Lachlan Ehteridge (NT), 2 Steve Merritt (WC), 1 Jermain Walford (NT).
Under 18: WERRIS CREEK 16 (Levi Allan, Jeremiah West, Tyhla Condrick tries, Nash Porter 2gls) d FARRER NORTH 14 (Jai Tanna 2, Jack Hatton tries, Cooper Blinman gl) G4 B&F: 3 Nash Porter (WC), 2 Max Smith (FN), 1 Adam Refalo (WC).
League Tag: NORTH TAMWORTH 58 (Tayla King 4, Steph Halpin 3, Rhiannon Graham, Tyanna Kerr, Katelyn Atkins tries, Amy Barraclough 7, Tyla Endemi 2gls) d WERRIS CREEK 0. G4 B&F: 3 Steph Halpin (NT), 2 Leica Le Brocq (NT), 1 Tayla King (NT).
DUNGOWAN v MOREE
Dungowan Recreation Reserve
First Grade: DUNGOWAN 46 (Liam Mack 3, Trent Taylor 2, Tevita Peceli 2, Cody Byrne, Shaun Ferguson tries, Taylor 4gls) d MOREE 18 (Jamie Sampson 2, Michael Watton, Tom Ryan tries, Adrian Smith gl) G4 B&F: Trent Taylor (D), Matt Wilson (D), 1 Adrian Smith (M).
Reserve Grade: MOREE 26 (Justin Smith 2, Jake Tighe, David Annis-Brown, Shannon Hippi tries, Hippi 3gls) d DUNGOWAN 22 (Kauetani Vakacegu, Brad Brooks, James Vaughn, Vaniani Nauli tries, Pat Strong 3gls) G4 B&F: 3 Jake Tighe (M), 2 Jake Taggart (D), 1 William Hammond (M).
League Tag: DUNGOWAN 32 (Brianna Trickett 3, Karen Porter 2, Abbey Bowden tries, Emma Carrigan 2, Sarah Stackman 2gls) d MOREE 4 (Shai-Lee Smith try) G4 B&F: 3 Georgia Horniman (D), 2 Shai-Lee Smith (M), 1 Kiayalee Duncan (M).
Sunday, May 22
Kootingal v Boggabri (Kootingal Oval), Gunnedah v Manilla (Kitchener Park, Gunnedah).
AFL NORTH WEST
Round 4
Senior Men
The Tamworth Kangaroos were given an almighty scare by an intrepid Gunnedah Bulldogs outfit at No. 1 Oval today, in a tight match which the home side won by just over four goals - the final score 109 to 83.
Saints 12.8 (80) d Nomads 11.13 (79)
Senior Women
Saints 13.12 (90) d Nomads 2.2 (14)
SOCCER
Premier Division
First Grade
North Companions 1 OVA 1
South United 1 Hillvue 1
Tamworth FC 3 Kootingal 1
Reserve Grade
North Companions 4 OVA 1
South United 3 Hillvue 1
Kootingal 1 Tamworth FC 0
Our journalists work hard to provide local, up-to-date news to the community. This is how you can continue to access our trusted content:
- Bookmark northerndailyleader.com.au
- Make sure you are signed up for our breaking and regular headlines newsletters
- Follow us on Twitter
- Follow us on Instagram
- Follow us on Google News
- FacebookTwitterWhatsappEmail