Group 4
A five-try first-half effort has helped the Kootingal-Moonbi Roosters record a vital 42-14 win over the Werris Creek Magpies at David Taylor Oval.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Meanwhile, the Dungowan Cowboys played out a 28-28 draw with the Gunnedah Bulldogs.
In reserve grade, the Roosters scored a 30-10 win over Werris Creek, while also scoring a 8-4 in the ladies league tag fixture.
In the under-18 action, Dungowan and Gunnedah could not be separated, finishing the game locked at 18-18. Dungowan recorded a solid 32-6 win over Gunnedah in the ladies league tag.
The round continues on Sunday with North Tamworth playing host to Boggabri.
DUNGOWAN 28 (Brett Jarrett 2, Ben Anderson, Brendon Steel, Nathan Maguire tries, Jarrett 4gls) drew with GUNNEDAH 28 (Matt Brady 3, Aaron Donnelly, Rhyce Kliendienst, Jackson Brookman tries, Matt Brady 2gls) B&F: 3 Matt Wilson (D), 2 Matt Brady (G), 1 Aaron Donnelly (G)
Under 18: DUNGOWAN 10 (Kyle Johnson, Cooper Harris tries, Blake Ginman gl) drew with GUNNEDAH 10 (Hayden Baker, Liam Ireland tries, Baker gl) B&F: 3 Clay Frendin (D), 2 Brad Male (D), 1 Ash White (G).
Ladies League Tag: DUNGOWAN 32 (Ellie New, Alina Swan, Emma Carrigan, Jamie Blackler, Emma Cummins, Belinda Clegg tries, Emma Carrigan 2, Sarah Stackman 2gls) d GUNNEDAH 6 (Brandy Harris try, Khobi Devine gl) B&F: 3 Emma Carrigan (D), 2 Ellie New (D), 1 Khobi Devine (G).
First grade: KOOTINGAL 46 (Jack Rumsby 2, Jesse Campbell 2, Kyle Cochrane 2, Jordan Sharpe 2, Logan Howard tries, Kyle Cochrane 5gls) d WERRIS CREEK 14 (Nathaniel Slater, Scott Berry, Dwight Millgate tries, Harlee Millgate gl). B&F: Kyle Cochrane (K), 2 Chris Vidler (K), Dwight Millgate (WC).
Second grade: KOOTINGAL 30 (Brayden Jerrard 3, Leroy Livermore, Dustin Munn tries, Nicholas Pascoe 4, Dustin Munn gls) d WERRIS CREEK 10 (Mick Wright, Brody Slater tries, Garth Parker gl) B&F: 3 Leroy Livermore (K),2 Brody Slater (WC), 1 Brayden Jerrard (K).
Ladies League Tag: KOOTINGAL 8 (Abby Schmiedel, Madison Roach tries) d WERRIS CREEK 4 (Paige Leonard try) B&F: 3 Abby Schmiedel (K), 2 Casey Hatch (WC), 1 Madison Roach (K).
New England Rugby Union
First grade:
St Albert's 24 defeated Armidale Blues 21.
Barbarians 35 defeated Robb College 31.
Reserve grade:
Armidale Blues 24 defeated St Albert's 22.
Robb College 55 defeated Barbarians 5.
Third grade:
St Albert's 17 defeated Armidale Blues 5.
Barbarians 28 defeated Robb College 0 (forfeit).
Tamworth 27 defeated Glen Innes 19.
Fourth grade:
St Alberts 31 defeated Armidale Blues 0.
Women's sevens:
First game- St Albert's 27 defeated the Armidale Blues 5.
Second game- St Albert's 34 defeated Armidale Blues 5.
First game- Robb College 12 defeated Barbarians 5.
Second game- Barbarians 55 defeated Robb College 5.
Northern Inland Football Premier League
Tamworth FC 1 defeated Oxley Vale Attunga 0.
South Armidale 6 defeated East Armidale 0.
North Armidale 1 defeated Demon Knights 0.
Central North Rugby
Pirates captain Conrad Starr scored two second-half tries to propel the reigning premiers to a come-from-behind 28-23 win over Gunnedah at Ken Chillingworth Oval on a bitterly cold Saturday afternoon.
Central North 1st Grade
Round 13
Inverell 1st Grade 20 (Tries: T. Kennedy, S. Pianko Conversions: H. Barnett (2) Penalty Goals: H. Barnett (2)) Def By Scone 1st Grade 41 (Tries: J. Whale, C. Smyth , H. Morrow (2), C. Boyle, J. Thomas Conversions: J. Thomas (3), D. Robinson Penalty Goals: D. Robinson)
Tamworth Pirates 1st Grade 28 (Tries: S. Collett, J. Shelton, C. Starr (2) Conversions: S. Trappel, A. Mepham (3)) Def Gunnedah 1st Grade 23 (Tries: O. Hunt, I. Navatu, R. Spradbrow, R. Hobden Penalty Goals: O. Hunt)
Quirindi 1st Grade 17 (Penalty Tries: 1 Tries: B. Nankivell Conversions: B. Grant Penalty Goals: B. Grant) Def By Walcha 1st Grade 62 (Penalty Tries: 1 Tries: R. Young, S. Kamoto, R. Hunt, T. Crombie (2), C. Keen, J. Sherrin (2), D. Bower Conversions: D. Bower (5))
Barraba Rams 1st Grade 19 (Tries: W. Robinson, Z. Mallise, N. Penrose Conversions: J. Rafter (2)) Def By Moree 1st Grade 25 (Tries: M. Latabua, J. Walker (2) Conversions: J. Spain, M. Adams Penalty Goals: J. Spain, M. Adams)
Narrabri 1st Grade 0 Bye
Central North 2nd Grade
Round 13
Quirindi 2nd Grade 14 (Tries: T. Saunders, G. Murray Conversions: T. Saunders (2)) Def By Walcha 2nd Grade 42 (Tries: T. Wake, B. Partridge, W. Davidson (2), T. Hoy, B. Porter Conversions: W. Davidson (6))
Gwydir 2nd Grade 0 Def By Moree 2nd Grade 8 (Tries: J. Cosh Penalty Goals: J. Cutcliffe)
Tamworth Pirates 2nd Grade 29 (Tries: M. Rixon (2), A. Mepham, J. Paterson Conversions: A. Mepham (3) Penalty Goals: A. Mepham) Def Gunnedah 2nd Grade 0
Inverell 2nd Grade 0 Def By Scone 2nd Grade 28
Central North U19's
Round 13
Barraba/Gwydir U19's 24 (Tries: J. Kelly, D. Mckinnon, L. Mack, D. Butler Conversions: D. Mckinnon (2)) Def Narrabri U19's 17 (Tries: P. Wheeler (3) Conversions: P. Wheeler)
Central North Women's 7's
Round 13
Barraba Women's 7's 19 (Tries: Z. Darlington , E. Kelso, M. Lott Conversions: E. Kelso, Z. Darlington) Def Moree Women's 7's 14 (Tries: B. Harborne , K. Smith Conversions: M. Church (2))
Tamworth Pirates Women's 7's 26 (Tries: S. Magner, M. O'sullivan, S. Barr, P. Mcloughlin Conversions: P. Mcloughlin (3)) Def Gunnedah Women's 7's 12 (Tries: C. Whitton, M. Collison Conversions: M. Collison)
Tamworth Pirates Women's 7's 22 (Tries: S. Barr, P. Mcloughlin, T. Styman, M. O'sullivan Conversions: P. Mcloughlin) Def Gunnedah Women's 7's 5 (Tries: K. Odonnell)
Barraba Women's 7's 10 (Tries: J. Austin, A. Mallise) Def By Moree Women's 7's 12 (Tries: R. Harrison (2) Conversions: M. Church)