BRAD Vidler and Travis Small polled their first Group 4 best and fairest award points in crucial home wins on the weekend.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Vidler snared the major award in his Kootingal-Moonbi Roosters' 38-10 win over Gunnedah at Kootingal while Travis "Jock" Small polled the three points in Narrabri's 40-22 victory over Werris Creek at Collins Park on Sunday.
Small was outstanding in a game where his captain-coach, Brenton Cochrane, crossed for five tries.
The quintet of tries enabled Cochrane to join injured North Tamworth Bear Josh Schmiedel at the top of the try-scoring table.
Read more:
Blues enforcer Daniel Jobson polled a point and that was enough to take him one point clear of North Tamworth's Jake McManus in the prestigious player prize.
"The forwards went real well," Jobson said after Sunday's 18-point win.
"Brenton scored five great tries on the back of some quick play the balls. Jock Small went real well but everyone stepped up and we had a big day."
Vidler's brother, Chris, usually hogs the limelight with his blockbusting displays and is equal fourth on the B&F table after some imposing efforts this season.
However it was Brad's turn to claim the accolades on Sunday.
Both Vidlers are former wingers now starring in the middle of the field, Chris as a rampaging prop and Brad as a versatile utility.
"Brad was outstanding," Roosters mentor Geoff Sharpe said after Sunday's 28-point win that catapulted the side into third spot on the table.
"He was really strong. I'm pleased for him, he's gone from a winger and playing in the outside backs to pushing into the middle."
Roosters teammate Ben Williams received the two points to move up to four on the table on a tier with Gunnedah's Matt Baker, who grabbed the one point with another strong and tough game in the pack.
THIS WEEKEND (Round 10 July 13/14): Saturday - Werris Creek v Kootingal (David Taylor Park), Dungowan v Gunnedah (Dungowan Recreation Reserve). Sunday - North Tamworth v Boggabri (Jack Woolaston Oval), Second grade - Narrabri v Manilla (Collins Park, Narrabri), South West Robins v Gunnedah (venue to be advised).
GROUP 4 BEST & FAIREST AWARD
Unofficial and compiled by Geoff Newling
TOOHEYS GROUP 4 FIRST GRADE MEN
14: Daniel Jobson (Narrabri).
13: Jake McManus (North Tamworth).
8: Harlee Millgate (Werris Creek).
6: Josh Schmiedel (NT), Chris Vidler (Kootingal), Callum Hayne (WC).
5: Dwight Millgate (WC), Lincon Smith (Gunnedah), Nick Millar (Boggabri), Brenton Cochrane (N).
4: Anthony Smith, Ben Williams (K), Matt Baker, Matt Brady (G).
3: Cody Tickle, Kieran Williams (Werris Creek), Clay Frendin, Nathan Maguire (Dungowan), Matt Gillham, Kahn Juhnke (B), Shane Leigh Wadwell (NT), Brad Vidler (K), Travis Small (N).
2: Tom Borger, Lochie Collins, Shaun Ferguson, Brett Jarrett , Matt Wilson (D), Josh Trindall (N), Ryan Ingram, Andrew Moodie (NT), Jason Smith (G), Liam Hatch (K).
1: Scott Berry (WC), Zach Hatch (K), Blake McIlveen (G), Scott Blanch, Brock Wadwell (NT), Jayde Campbell (B), Isaiah Adams, Travis Small (N), Luke Hetherington (N).
TOOHEYS GROUP 4 LADIES LEAGUE TAG
16: Kimberley Resch (North Tamworth).
10: Jacqui Jones (Gunnedah), Steph Halpin (NT), Abby Schmiedel Kootingal).
9: Dayna Porter (Werris Creek), Kim Flett (Manilla), Jess Hall (K).
8: Joan O'Leary (South West Robins), Alina Swan (Dungowan), Khobi Devine (G).
7: Peta Devine, Cassidy Morley (Boggabri), Piper Rankmore (G).
6: Khobi Devine (G), Paris Knox (D), Casey Hatch (WC), Alex Rodgers (NT), Yvonne Murphy (K).
5: Holly Bynge, Georgia Horniman (NT).
4: Taylah Fogarty, Georgia Hardman (Narrabri), Sheena Ruttley (SWR), Brianna Trickett (D), Anna Smith (WC).
3: Sophie Barr, Georgie Lansdown (K), Amy Duncan, Lindsay Jobson (M), Leica Le Brocq (NT), Jamelah Kidd (B), Antoinette Wenner (N).
2: Natasha Allan, Monique Cook (K), Jaymee Averillo, Jayne Bevitt (M), Georgie Milsom, Mikaela Woodward (N), Hope Martin, Ellie New (D), Cloe Davis, Courtney Grace-Coggan, Sophie Hendrie (B), Emma Reid (WC), Jessica Beale (SWR), Maddy Buhagiar (G).
1: Keiarra Hannaford (B), Tobi-Lee Clough,Tanika Darcy, Emma Reid, Jorja Tory (WC), Rachel Cullen, Bronte Harris, Tahlia Tiberi (NT), Chloe Stanley, Sarah Taylor (D), Tarniece Berry (SWR), Beck Henderson (G), Jessica Smith, Callie Winsor (K).