Results: Central North Round 5

CENTRAL NORTH RESULTS

Round 5

Gunnedah v Quirindi

Gunnedah Rugby Park

First grade: GUNNEDAH 78 (Matt Hannay 2, Jamie Mitchell 2, Aisea Raitala 2, Nick Lyons, Nathaniel Tavaga, Mal Frend, Oscar Hunt, Brad Swain, Josh Leys tries, Swain 9cons) d QUIRINDI 7 (Ben Grant try, Alex Roseby con).

Under 19s: FARRER 31 (Hagan Size 2, Lachlan O'Keefe, Liam Mack, Alex Roseby tries, Lockie Smith 2, Roseby cons) d GUNNEDAH 13 (Chris Elphick try, Brad Thomas 2pens, con).

Scone v Pirates 

Scone Rugby Park

First grade: PIRATES 41 (Tim Collins 2, Lewyn Rapana 2, Sam Bowden, Simon Trappel tries, pen try, James Trappel 2cons) d SCONE 5 (John Traini try).

PIRATES 61 (Matt Cannon 2, Angus White 2, Nathan Terangi, Morgan Pennefather, Jacob Budd, Ulaiasi Bonini, Lachlan Wheeler tries, Jack Purkiss 5cons, 2pens) d SCONE 0.

Women's: Game 1 - PIRATES 22 (Phoebe McLoughlin 2, Sharnee Magner, Miah O'Sullivan tries, Jessica Finney con) d SCONE 0; Game 2 - PIRATES 38 (Rosie Ferguson 2, Miah O'Sullivan 2, Sharnee Magner, Amy Raphael tries, Georgia White 3, Phoebe McLoughlin cons) d SCONE 0.

Aisea Raitala finishes off some great play from Gunnedah backs

Narrabri v Barraba/Gwydir

Dangar Park, Narrabri

First grade: NARRABRI 54 (Jydon Hill 3, Daniel Kahl, Sam Kahl, Jake Packer, Travis Small, Will Morley tries, Callum Styles 7cons) d BARRABA 20 (Lachlan Mack, Lewis Morgan, Andrew Webber, Jesse Rogers tries).

Second grade: NARRABRI 27 (Lachlan Burtenshaw 2, James Albert, Matthew Radford, Linton Grumley tries, Michael Cain con) d BARRABA/GWYDIR 7 (Jesse Rogers try, Dylan Butler con).

Walcha v Moree

Captain Cook Oval, Walcha 

First grade: MOREE 32 (Jamie Sampson, Josh Walker, Ben Williams, Jordan Cosh, Kyle O’Connor tries, Williams 2cons, pen) d WALCHA 30 (Thor Crombie, Ed Cordingley, Harry Locke tries, Simon Newton 3pens, 3cons).

Second grade: MOREE 56 (Maciu Latabua 3, Adam O’Neile 3, Will Burey, James Holcombe, Tom Bingham, Joe Driu tries, Shaq Pitt 2, Bingham cons) d WALCHA 21.