The Eagles are returning to Tamworth – the Country Eagles that is.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Last years National Rugby Championship runners-up will face champions Perth Spirit in a grand final replay at Tamworth’s Scully Park on October 14.
It will be a double hit for the region with the Eagles also scheduled to play the Canberra Vikings on September 23 in Armidale.
The Eagles, who will again be captained by Tamworth’s Paddy Ryan, are also taking games to Orange and Goulburn, and will kick-off their campaign against the Greater Sydney Rams at TG Millner Oval on September 3.
The fourth iteration of the NRC will break new ground as Fiji enter the competition, looking to light up the tournament with their electrifying brand of rugby.
ARU high performance manager Ben Whitaker said the inclusion of Fiji would be a watershed moment for the developing competition.
“The NRC continues to grow and with the inclusion of Fiji the 2017 season will have an international flavour which will boost the appeal of the competition for fans even further," he said.
“The quality of Rugby has improved dramatically from year to year and it is bound to go up another notch as the NRC enters its fourth season.”
2017 NRC fixture
(all times local)
ROUND 1
Saturday September 2
Canberra Vikings vs QLD Country - Viking Park, Canberra - 1.00pm
Brisbane City vs Fiji - Ballymore Stadium, Brisbane - 3.00pm
Sunday September 3
Greater Sydney Rams vs NSW Country Eagles - TG Millner Oval, Sydney - 3.00pm
Perth Spirit vs Melbourne Rising McGillivray Oval, Perth - 3.00pm
Bye - Sydney Rays
ROUND 2
Saturday September 9
QLD Country vs Brisbane City - Noosa Dolphins RU Club, Noosa - 1.00pm
Melbourne Rising v Fiji Harlequin Oval, Melbourne - 3:00pm
Sunday September 10
Canberra Vikings vs Perth Spirit Viking Park, Canberra - 1.00pm
Sydney Rays vs Greater Sydney Rams - Macquarie Uni, Sydney 3.00pm
Bye - NSW Country Eagles
ROUND 3
Saturday September 16
Sydney Rays vs Melbourne Rising - Pittwater Rugby Park, Sydney - 1.00pm
Fiji vs NSW Country Eagles - Lawaqa Park, Sigatoka - 5.00pm
Sunday September 17
Brisbane City vs Canberra Vikings - UQ Rugby Club, Brisbane 1.00pm
Perth Spirit vs Greater Sydney Rams - McGillivray Oval, Perth - 1.00pm
Bye - QLD Country
ROUND 4
Saturday September 23
NSW Country Eagles vs Canberra Vikings - Bellevue Oval, Armidale - 1.00pm
Fiji vs Perth Spirit- ANZ Stadium, Suva - 5.00pm
Sunday September 24
Sydney Rays vs QLD Country- Pittwater Rugby Park, Sydney - 1.00pm
Melbourne Rising vs Greater Sydney Rams - Harlequin Oval, Melbourne - 3.00pm
BYE - Brisbane City
ROUND 5
Friday September 29
Canberra Vikings vs Fiji - Viking Park, Canberra - 7.30pm
Saturday September 30
QLD Country vs Melbourne Rising - Bond University, Gold Coast - 3.00pm
Sunday October 1
Perth Spirit vs Brisbane City - McGillivray Oval, Perth - 2.00pm
Monday October 2
NSW Country Eagles vs Sydney Rays - Simon Poidevin Oval, Goulburn - 3.00pm
Bye - Greater Sydney Rams
ROUND 6 - PACIFIKA ROUND
Saturday October 7
QLD Country vs NSW Country Eagles - Bond University, Gold Coast- 12.00pm
Greater Sydney Rams vs Fiji - TG Millner Oval, Sydney- 3.00pm
Sunday October 8
Melbourne Rising vs Canberra Vikings - Frankston Park, Frankston - 1.00pm
Sydney Rays vs Brisbane City - Pittwater Rugby Park, Sydney - 3.00pm
Bye - Perth Spirit
ROUND 7
Saturday October 14
Greater Sydney Rams vs QLD Country - TG Millner Oval, Sydney - 1.00pm
NSW Country Eagles vs Perth Spirit- Scully Park, Tamworth - 3.00pm
Sunday October 15
Brisbane City vs Melbourne Rising - Wests Bulldogs RU Club, Brisbane - 12.00pm
Canberra Vikings vs Sydney Rays Viking Park, Canberra - 3.00pm
Bye - Fiji
ROUND 8
Saturday October 21
Brisbane City vs Greater Sydney Rams - Ballymore Stadium, Brisbane - 2.00pm
Fiji vs QLD Country - Churchill Park, Lautoka - 7.00pm
Perth Spirit vs Sydney Rays - McGillivray Oval, Perth - 2.00pm
Sunday October 22
Melbourne Rising vs NSW Country Eagles - Harlequin Oval, Melbourne - 1.00pm
Bye - Canberra Vikings
ROUND 9
Saturday October 28
NSW Country Eagles vs Brisbane City - Wade Park, Orange - 1.00pm
Fiji vs Sydney Rays - ANZ Stadium, Suva - 4.00pm
Sunday October 29
QLD Country vs Perth Spirit- Qld Group Stadium, Ipswich - 12.00pm
Greater Sydney Rams vs Canberra Vikings - TG Millner Oval, Sydney - 3.00pm
Bye - Melbourne Rising
SEMI-FINALS
Saturday November 4
1st Place vs 4th Place - 1st-place Venue - 3.00pm
Sunday November 5
2nd Place vs 3rd Place - 2nd-place Venue - 3.00pm
GRAND FINAL
Saturday November 11
Winner Semi-Final 1 vs Winner Semi-final 2 - Venue TBC - 7:30pm