Group 4 U23s to hit the training paddock this weekend

Custodian: Gunnedah's Dylan Lake has been named at fullback in the Group 4 Under-23 team, one of four Bulldogs in the 20-strong line-up.
Custodian: Gunnedah's Dylan Lake has been named at fullback in the Group 4 Under-23 team, one of four Bulldogs in the 20-strong line-up.

Four Gunnedah players have been selected in the Group 4 Under-23 representative side.

Callum Hayne

Callum Hayne

Dylan Lake, Lachlan King, Callum Hayne and Daniel Head featured in the 20-strong squad announced by selectors following a trial day held last month.

Lake has been named at fullback, King on the wing, Hayne at hooker and Head on the interchange bench.

Hayne boasts extensive representative experience, having played for NSW Country at under-18 level after impressing for Group 4.

The Bulldogs quartet represents the most sizeable contingent from one club, while North Tamworth, Narrabri and Werris Creek will all provide three players apiece.

Narrabri’s three selections are all in the back row in Mitch Denning, Daniel Howe and captain Sam Sadler.

Despite a tough start to the Second Division season for his club, Boggabri outside back Brendan Gillham earned a spot on the wing.

Gillham has been one of the standouts for the Kangaroos at fullback during the initial stages of this campaign.

Manilla captain-coach Mitch Doring looms as one of the trump cards at halfback, while Lochie Collins has been rewarded for his impressive start to the year for Dungowan.

The squad will come together to train at North Tamworth’s Jack Woolaston Oval this Sunday, ahead of next weekend’s Greater Northern Tigers Championships in Armidale.

The training session is compulsory, with all members of the squad being given their representative gear on the day.

The Bushrangers, coached by Brad McManus, will be looking to defend the title they won last year against the best of Group 19 and Group 21.

The carnival will be played in the heart of New England on Saturday, April 29 and is part of the CRL representative program, seen as a pathway into the NRL.

  • Group 4 U23s: 1 Dylan Lake (Gunnedah), 2 Lachlan King (Gunnedah), 3 Zac Leonard (Werris Creek), 4 Dan Boland (North Tamworth), 5 Brendan Gillham (Boggabri), 6 Scott Berry (Collegian Warriors), 7 Mitch Doring (Manilla), 8 Luke Byrnes (North Tamworth), 9 Callum Hayne (Gunnedah), 10 Ben Jarvis (North Tamworth), 11 Mitch Denning (Narrabri), 12 Daniel Howe (Narrabri), 13 Sam Sadler © (Narrabri), 14 Beau Parry (Werris Creek), 15 Cody Tickle (Werris Creek), 16 Jack Doran (Uralla), 17 Daniel Head (Gunnedah), 18 Jesse Porter (Werris Creek), 19 Jake McLoughlin (Manilla), 20 Lochie Collins (Dungowan).